Šéf ÚPN Krajňák sa nemieni vzdať teplého miestečka: Vo funkcii cítim tlaky, dobrovoľne neodídem, podozrenia viem vyvrátiť

7.11.2016 23:30

Predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) Ondrej Krajňák sa nemieni vzdať svojej funkcie. Cíti, že niektorí sa ho z ÚPN snažia dostať už dlhší čas. Podľa neho sú medzi nimi i členovia rady, ktorej predsedá. Ako uviedol, teraz to viacerí skúšajú "podozreniami ekonomického charakteru".

Šéf ÚPN Krajňák sa nemieni vzdať teplého miestečka: Vo funkcii cítim tlaky, dobrovoľne neodídem, podozrenia viem vyvrátiť
Foto: Marek Kravjar
Popis: Predseda ÚPN Ondrej Krajňák

"Sám neodídem, pôjde to len zmenou zákona," povedal dnes Krajňák novinárom. Myslí si, že ÚPN je pod jeho vedením aktívny, tvrdí že v ňom naštartoval i viaceré ozdravné opatrenia, ktoré niektorým nevyhovujú. Sťažnosti zo strany niektorých zamestnancov považuje za nekonkrétne a pritiahnuté za vlasy. "Všetko viem doložiť argumentmi v zmysle zákona," povedal Krajňák.

Väčšina členov Správnej rady sa dnes stotožnila so stanoviskom Dozornej rady, ktorá Krajňákovi vyčíta viacero vecí. Tento kontrolný orgán ústavu napríklad namieta, že Krajňák vydal etický kódex a vnútorné predpisy bez súhlasu Správnej rady, ktoré majú zasahovať do súkromného života a osobnej integrity. Dozorná rada toto stanovisko už predložila parlamentnému výboru pre ľudské práva.

"Kódex je pripravený podľa vzoru zamestnancov v štátnej službe, na ktorých sú kladené prísnejšie nároky ako u bežných zamestnancov," povedala podpredsedníčka Správnej rady Andrea Kluknavská. Klíma v ÚPN je podľa nej pod Krajňákom neprajná a situácia vážna. Kódex mal Krajňák vydať i so súhlasom rady, hoci mal na to urobenú právnu analýzu, myslí si. Predseda Správnej rady oponoval a poukázal na to, že etický kódex má potrestať napríklad tých, ktorí sa "nekriticky vyjadrujú k ľudáckemu režimu".

Členovia Správnej rady nechceli bližšie komentovať údajné nedostatky v hospodárení a verejnom obstarávaní ÚPN. Aj to bola jedna z výčitiek Dozornej rady, s ktorou sa stotožnili. "Naše stanovisko najprv zašleme gesčnému výboru v parlamente, potom sa k tomu vyjadríme bližšie," povedala Kluknavská. Dozorná rada ďalej ÚPN vyčíta "umelé rozdeľovanie zákaziek tak, aby nebolo potrebné robiť verejné obstarávanie, aj keď išlo o jednu službu". Hovorí i o údajnom nelegálnom zamestnávaní či predvolebnej podpore KDH. Členovia Správnej rady ani toto novinárom neokomentovali.

"Všetko som dnes na zasadnutí rady vysvetlil, dal som im racionálne argumenty v zmysle zákona, ani ma poriadne nepočúvali," povedal Krajňák. Nevie o tom, že by v ÚPN niekoho zamestnávali nelegálne. Poukázal však na to, že niektorí tu mali mať "nadštandardné pracovné zmluvy", ktoré im upravil, a to sa nestretlo s pochopením. "Robili z domu, nechodili do práce," vysvetlil Krajňák.

KDH ústav pred voľbami nepodporoval, zdôraznil predseda Správnej rady. Hnutiu ÚPN poskytol film určený na vzdelávacie účely, KDH malo zverejniť počas premietania i jeho logo, čo malo budiť dojem podpory. "Od KDH som si vyžiadal ospravedlnenie," povedal Krajňák.

Údajnú nehospodárnosť v ÚPN má podľa neho budiť najatie advokátskej kancelárie. "Jej výber prebehol cez prieskum trhu, v súlade so zákonom. Na ten počet sporov by sme potrebovali dvoch až troch právnikov, my nemáme žiadneho. Priemerná mesačná odmena pre kanceláriu za celé obdobie je 3240 eur. Dovtedy tieto služby vykonával právnik o 1000 eur lacnejšie, ale minimálne 16 súdov za sebou sme prehrali. Tieto obvinenia nie sú relevantné," dodal Krajňák. Trvá na tom, že verejné obstarávania robí ústav v súlade s platnými predpismi. "Ja by som si nedovolil porušiť zákon," uzavrel.

Zasadnutie Správnej rady sa dnes konalo bez prítomnosti verejnosti i médií, odsúhlasila si to väčšina. Krajňák trval na verejnom zasadnutí.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

Výbušná kniha o kauze Cervanová. Pomáhal som šíriť konšpirácie. Odsúdení vrahovia sú vinní, priznáva novinár. Na večierku sa s nimi objavil aj Kiska

14:40 Výbušná kniha o kauze Cervanová. Pomáhal som šíriť konšpirácie. Odsúdení vrahovia sú vinní, priznáva novinár. Na večierku sa s nimi objavil aj Kiska

Za vraždu mladej medičky, ktorá sa udiala pred vyše 40 rokmi, viackrát právoplatne odsúdili sedem mu…