Šéf Pirátov: My vo vláde s ANO? Museli by odísť ľudia z Agrofertu. Odmietame aj väčšinový systém. Máme 20 podmienok

23. 10. 2017 21:20

Pirátska strana Ivana Bartoša už v nedeľu ustanovila poslanecký klub. Stále však nie je jasné, či strana pôjde do vlády, alebo zostane v opozícii. Predseda Pirátov Ivan Bartoš v rozhovore pre Lidovky.cz nevylúčil ani jednu možnosť.

Šéf Pirátov: My vo vláde s ANO? Museli by odísť ľudia z Agrofertu. Odmietame aj väčšinový systém. Máme 20 podmienok
Foto: TASR
Popis: Ivan Bartoš
reklama

„Je to super úspech. Volilo nás pol milióna ľudí a boli sme na to pripravení,“ poukázal na úspech strany, z ktorej vzišlo 22 nových poslancov. Odmieta však, že by Piráti boli novou politickou stranou. „Na českej politickej scéne sme osem rokov. Samozrejme, za nami nestál žiadny milionár alebo firma, takže sme rástli od nuly, s nulovými financiami až do tohto momentu,“ povedal s tým, že za pádmi iných strán stoja ich vlastné chyby.

Strany podľa neho nijako nereflektovali v zmene svojho fungovania príchod hnutia Andreja Babiša. „Maximálne obsadili médiá, kde pôvodne nefungovali, ako sú Twitter a Facebook. Ak si kúpite zlý chlieb raz, kúpite si zlý chlieb druhýkrát, tak aj keby mal najlepšiu reklamu, tretíkrát si ho nekúpite,“ uviedol.

Do vlády s hnutím ANO by Piráti podľa Ivana Bartoša išli jedine v prípade, že by v hnutí došlo k zásadným zmenám, napríklad by odišli ľudia, ktorí sú reálne zamestnaní v Agroferte. „My však máme problémy aj s niektorými programovými bodmi hnutia ANO, kde dochádza k centralizácii moci na úrovni zvolených starostov. Pán Babiš prezentoval svoje nápady, že by zrušil Senát, zmenšil by počet poslancov, prešiel by na väčšinový volebný systém a to sú veci, cez ktoré z nášho pohľadu nejde vlak. Máme dvadsať podmienok, o ktorých chceme diskutovať, takže na rokovanie určite pôjdeme,“ dodal Bartoš s tým, že hnutiu ANO dá priestor, aby sa k podmienkam nejakým spôsobom postavilo.

Andrej Babiš

Andrej Babiš Zdroj: TASR

Nebojí sa však ani toho, že by jeho strana išla do opozície. Zároveň však stojí o jeden z piatich podpredsedníckych postov v Poslaneckej snemovni.

Následne Bartoš vyhlásil, že v prípade opätovného hlasovania o vydaní šéfa ANO Andreja Babiša a podpredsedu hnutia Jaroslava Faltýnka bude poslanecký klub Pirátov hlasovať za ich vydanie.

Celý text si môžete prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…