Seehofer po prvý raz po voľbách v Bavorsku pripustil možnosť odchodu z čela CSU

21.10.2018 20:05

Týždeň po bavorských krajinských voľbách naznačil líder Kresťanskosociálnej únie (CSU) Horst Seehofer vo vysielaní Bavorskej televízie po prvý raz možnosť, že by odstúpi z čela strany.

Seehofer po prvý raz po voľbách v Bavorsku pripustil možnosť odchodu z čela CSU
Foto: TASR
Popis: Horst Seehofer a Angela Merkelová

Podľa vlastných slov je pripravený znášať kritiku, nie však redukciu zodpovednosti za všetko negatívne na jeho osobu. Radšej potom dá svoju funkciu predsedu CSU k dispozícii. "Myslím si, že sa jasnejšie nemožno vyjadriť," dodal.

CSU zostala síce v Bavorsku najsilnejším politickým subjektom, avšak získala iba 37,2 percenta hlasov, čo viedlo k silnej vnútrostraníckej kritike predsedu strany.

Seehofer teraz konštatoval, že už po parlamentných voľbách v roku 2017, pred ktorými nefiguroval v kampani ani na bilbordoch, ani v predvolebných rozhlasových a televíznych reláciách, sa na neho zniesla hlavná časť kritiky a to sa opakuje aj po tohtoročných krajinských voľbách.

Politik, ktorý je v spolkovej vláde kancelárky Angely Merkelovej zo sesterskej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) ministrom vnútra, poukázal na povrchnosť mnohých analýz volebných výsledkov, ako aj na fakt, že napríklad sociálni demokrati z SPD v ostatných rokoch učinili viacero personálnych výmen, avšak k zlepšeniu výsledkov to neviedlo, skôr naopak. CSU by preto mala zodpovedať aj štrukturálne otázky, pretože pokles jej preferencií má hlbšie dôvody, ktoré siahajú ďalej do minulosti, povedal Seehofer a na ilustráciu uviedol, že sa v bavorskom krajinskom parlamente etablovalo zoskupenie Slobodní voliči (Freie Wähler), posilnila sa Alternatíva pre Nemecko (AfD) a došlo k zväčšujúcim sa zmenám v spoločnosti.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kto pomôže Kiskovi s rozbehom jeho novej strany?

0:00 Kto pomôže Kiskovi s rozbehom jeho novej strany?

Prezident SR Andrej Kiska pri zakladaní novej strany rokuje aj s už existujúcimi politickými subjekt…