Seehofer: Včerajší brutálny trestný čin bol hanbou pre celú krajinu

10. 10. 2019 20:31

Nemecký minister vnútra Horst Seehofer vo štvrtok prisľúbil posilniť bezpečnostné zložky v boji proti násiliu páchanému prívržencami krajnej pravice. Reagoval tak na stredajší útok pri synagóge v meste Halle, ktorý si vyžiadal dve obete na životoch. Minister útok namierený proti židom počas sviatku Jom kipur označil za "hanbu" pre Nemecko, uviedla agentúra AFP.

Seehofer: Včerajší brutálny trestný čin bol hanbou pre celú krajinu
Foto: TASR
Popis: Horst Seehofer
reklama

"Včerajší brutálny trestný čin bol hanbou pre celú krajinu," povedal Seehofer. Vláda podľa neho na spolkovej úrovni posilní právomoci bezpečnostných orgánov na boj s "krajne pravicovým terorom".

Ozbrojený muž sa v stredu pokúsil dostať do synagógy v meste Halle v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko. Páchateľ identifikovaný ako 27-ročný nemecký občan Stephan Balliet následne v okolí synagógy zastrelil dve osoby a ďalších ľudí zranil.

Útok, ktorý páchateľ naživo vysiela cez internet, má podľa zistení prokuratúry pravicovo-extrémistické a antisemitské pozadie.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa vo štvrtok vyslovila za využitie všetkých prostriedkov právneho štátu v boji proti pravicovému extrémizmu a antisemitizmu, čo sú javy, ktoré si nezaslúžia "nijakú toleranciu".

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier navštívil vo štvrtok miesto útoku, kde položil veniec spoločne s Reinerom Haseloffom, premiérom spolkovej krajiny Sasko-Anhaltsko, a stretol sa s predstaviteľmi tamojšej židovskej obce.

Tí kritizujú skutočnosť, že synagóga bola v čase jedného z najvýznamnejších židovských sviatkov nedostatočne chránená.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…