Schulz vedie SPD k historicky najhoršiemu volebnému výsledku. Aktuálny prieskum šokuje

26. 8. 2017 18:05

Čím menej dní zostáva do volieb do nemeckého Bundestagu, tým viac stráca SPD na čele s Martinom Schulzom šancu na úspešný výsledok. Podľa aktuálneho prieskumu sa podpora SPD prepadla dokonca na historické minimum.

Schulz vedie SPD k historicky najhoršiemu volebnému výsledku. Aktuálny prieskum šokuje
Foto: TASR
Popis: Šéf SPD Martin Schulz
reklama

Do parlamentných volieb v Nemecku zostáva mesiac a najmä socialisti z SPD majú o čom premýšľať. Ak by sa výsledok prieskumu spoločnosti Infratest dimap pre ARD-Morgenmagazin premietol do reálnych volebných výsledkov, socialisti by utrpeli historický „výprask“. Aktuálne je SPD na 22 %, čo je ešte o percento menej, ako získala strana pod vedením súčasného prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera vo voľbách pred ôsmimi rokmi.

Frank-Walter Steinmeier

Frank-Walter Steinmeier. Zdroj: TASR

Po troch úspešných voľbách pod vedením Gerharda Schrödera v rokoch 1998 až 2005 spadla na SPD v nasledujúcich dvoch voľbách do Bundestagu, povedané v športovej terminológii, deka. Keď bol kandidátom SPD na kancelára Steinmeier, stranu volilo len spomínaných 23 % voličov a oveľa lepšie to nebolo ani v roku 2013, keď bol kandidátom strany Peer Steinbrück. SPD pod jeho vedením síce dosiahla mierne zlepšenie, ale s 25,7 % skončila hlboko za víťaznou CDU.

Gerhard Schröder

Gerhard Schröder. Zdroj: SITA

Hoci socialisti vkladali svoje nádeje do nového lídra Martina Schulza, ktorý získal v marcovej vnútrostraníckej voľbe neuveriteľných 100 % hlasov, ich optimizmus postupne vyprchal. Socialisti prehrali v troch krajinských voľbách po sebe a spolu s tým začala vytrvalo klesať aj obľúbenosť ich kandidáta na kancelára Schulza, rovnako ako pozícia celej strany.

Oproti tomu CDU kancelárky Angely Merkelovej sa vezie na víťaznej vlne a aktuálnych 38 % by jej bohato stačilo na presvedčivé víťazstvo. Strana by si tak oproti voľbám v roku 2013 polepšila minimálne o štyri percentá. CDU sa však už neusiluje len o víťazstvo, ale aj o získanie dostatočného počtu hlasov na vytvorenie jednofarebnej vlády. Na to zatiaľ kresťanským demokratom ešte chýba niekoľko percent, a tak sa javí ako najreálnejšia možnosť vytvorenie koalície s FDP.

Angela Merkelová

Angela Merkelová. Zdroj: SITA

Slobodní demokrati by podľa prieskumu Infratest dimap získali deväť percent a skončili by spoločne s Die Linke na treťom mieste. Pred nich sa vyhupla už niekoľko mesiacov skôr stagnujúca Alternatíva pre Nemecko (AfD) s 10 %. Zelení by aktuálne získali „zemiakovú medailu“ s 8 percentami. Okrem koalície s FDP však môže CDU aj naďalej pokračovať v spolupráci s SPD. Teraz by mala ich súčasná koalícia 60 % hlasov, zatiaľ čo s FDP by to bolo 47 %. Úplne vylúčená je zatiaľ rýdzo ľavicová koalícia v zložení SPD, Die Linke a Zelení, pretože by získala len 39 %.

autor: Josef Provazník

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

O núdzovom stave ani dnes, odkazuje občanom úrad vlády

17:40 O núdzovom stave ani dnes, odkazuje občanom úrad vlády

Definitívne rozhodnutie týkajúce sa núdzového stavu prijme ústredný krízový štáb na svojom najbližšo…