Schengen sa rúca ako veže dvojičiek. Čo to znamená pre krajiny V4?

21. 11. 2015 14:15

Informácie o tom, že Holanďania špekulujú o vytvorení akéhosi malého Schengenu, v ktorom sa neráta so Slovenskom, prinútili vydať vyhlásenie aj zo strany slovenského ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Problematiku tzv. minischengenu vysvetľuje vo svojom komentári aj Peter Schutz.

Schengen sa rúca ako veže dvojičiek. Čo to znamená pre krajiny V4?
Foto: SITA
Popis: Ilustračná fotografia
reklama

Podľa neho značí fakt, že sa myšlienka minischengenu objavila na holandskej vládnej úrovni, o nátlaku na to, aby krajiny V4 prehodnotili svoju azylovú politiku a postoj ku kvótam.

Forma tlaku na V4

„Nie je vôbec podstatné, či projekt minischengenu holandskí – údajní – otcovia myšlienky dementovali, čo tvrdí Kaliňák, alebo nie,“ myslí si Schutz vo svojom komentári v denníku SME. Keby totiž priznal, že Benelex, Francúzi, Nemci a Rakúšania chcú zužovať zónu voľného pohybu, ťažko by tým kompromitoval svoju (a Ficovu) pozíciu, že Slovensko si môže slobodne hlásať aj vykonávať alternatívnu migračnú politiku a nič sa mu nestane.

To však podľa Schutza nie je pravda. Podstatné totiž je, že sa táto myšlienka objavila na holandskej vládnej úrovni. Okrem iného je totiž formou tlaku na V4, aby prehodnotili svoju azylovo-migračnú pozíciu. Alebo sa aspoň priblížili k mainstreamu. „A tam, kde je tlak, je zrejmé, že nevznikol z ničoho, ale niečo aj sleduje,“ myslí si komentátor. Minischegnen môže byť podľa neho veľmi dobrým baranidlom na valy V4.

Spojené nádoby

Podľa Schutza je však spľasnutie Schengenu na jeho viac-menej pôvodné jadro legitímnou a aj očakávateľnou reakciou. „Voľný pohyb osôb a azylová politika sú totiž spojené nádoby, ktoré síce nemusia do seba zapadať na milimeter v každom parametri, ale na také dačo, že jeden člen prijme migrantov milión a druhý sto, v zóne spoločných pravidiel nie je priestor,“ vysvetľuje komentátor.

Šéf rezortu vnútra Kaliňák síce podľa neho môže chlácholiť seba aj veriacich Smeru, ale Schengen „sa rúca ako veže dvojičiek už dnes“. Podstatné podľa neho je to, ak niektorá zo strán vybočí z dráhy, po ktorej sa rúti do kolízie, a nie to, čo hovorilo Holandsko.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rat
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Návrh zákona o prokuratúre je šitý pre jedného človeka, tvrdí Fico

14:10 Návrh zákona o prokuratúre je šitý pre jedného človeka, tvrdí Fico

Smer-SD nepodporí koaličný návrh novely upravujúcej spôsob voľby generálneho prokurátora. Podľa pred…