Savčenková vyzýva ukrajinskú vládu aby odstúpila

23. 9. 2016 11:30

Ukrajinská vláda by mala odstúpiť, ak chce vyriešiť konflikt v Donbase, vyhlásila poslankyňa ukrajinského parlamentu a bývalá vojačka Nadija Savčenková. Ak si to vláda v Kyjeve neuvedomí a nebude bližšie k národu, ten jej potom pomôže pochopiť, že musí odstúpiť, povedala Savčenková v noci nadnes pre agentúru TASS po svojom prejave na pôde Atlantickej rady vo Washingtone.

Savčenková vyzýva ukrajinskú vládu aby odstúpila
Foto: SITA
Popis: Nadija Savčenková
reklama

Savčenková sa nevyjadrila k podrobnostiam svojej návštevy vo Washingtone. Vo svojom prejave však poznamenala, že v rámci svojich zahraničných ciest sa vždy snaží o nadviazanie dialógu, ktorý môže viesť ku konkrétnym výsledkom.

Na otázku poľského diplomata, čo si myslí o úmysle dodávať smrtiace zbrane Ukrajine, Savčenková konštatovala, že by to bolo zbytočné vzhľadom na súčasnú úroveň korupcie v krajine. Podľa nej by Ukrajina mala prilákať západné investície a technológie pre rozvoj vlastného zbrojárskeho priemyslu.

Savčenková sa začala venovať práci poslankyne po tom, ako jej ruský prezident Vladimir Putin v máji tohto roku udelil milosť a úrady ju vymenili za dvoch ruských občanov odsúdených na Ukrajine za podporu proruských separatistov. Samotná Savčenková bola v Rusku obvinená a odsúdená na 22 rokov za spoluúčasť na vražde ruských novinárov, ktorej sa podľa súdu dopustila ako príslušníčka vládnych síl.

Od svojho návratu na Ukrajinu mala Savčenková viacero kontroverzných vyhlásení, takže časť ukrajinských politikov ju označila za "trójskeho koňa" vyslaného na Ukrajinu Moskvou. Napríklad operáciu vládnych síl na východe Ukrajiny označila za "bordel" a vyhlásila, že ju treba čo najskôr ukončiť. Obe strany konfliktu v Donbase šokovala aj vyhlásením, že by sa jedni druhým mali ospravedlniť za príkoria, ktoré si navzájom spôsobili počas trvania tzv. protiteroristickej operácie.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama

Ďalšie články z rubriky

Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

23:58 Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

Význam prieskumu, podľa ktorého by nová politická strana Petra Pellegriniho, ak by ju založil, získa…