Saudská Arábia vraj chystá vyhlásenie vo veci zavraždeného novinára

17. 10. 2018 18:00

Prípad zavraždeného saudskoarabského novinára Chášukdžího sa stáva hlavnou témou pre americké médiá. Jeho vrahovia majú úzke kontakty na kráľovskú rodinu. Saudská Arábia sa údajne chystá zverejniť informácie, podľa ktorých zomrel novinár pri výsluchu.

Saudská Arábia vraj chystá vyhlásenie vo veci zavraždeného novinára
Foto: TASR
Popis: Mohammed bin Salman

Prípadu novinára, ktorý často kritizoval vládnucu kráľovskú rodinu, sa venuje okrem iného denník The Washington Post, s ktorým Chášukdží spolupracoval. Redakcii vplyvného amerického denníka sa podarilo zistiť, že 15 Saudov, ktorí sú podľa tureckej strany podozriví z novinárovej smrti, sa pohybovalo v blízkosti kráľovskej rodiny. Časť z nich je súčasťou spravodajských služieb, iní pôsobia v kráľovskej garde a niektorí v samotnej kancelárii korunného princa Mohammeda bin Salmana.

Podľa mnohých je teda takmer nemožné, aby o vražde novinára samotný princ a najvyšší predstavitelia krajiny vopred nevedeli. „Člen kráľovskej gardy Chalid Alotaibi, uvedený na zozname, bol na začiatku tohto roka v Spojených štátoch v rovnakom čase, keď sem na oficiálnu návštevu priletel so svojím sprievodom korunný princ Mohammed bin Salman. To isté platilo aj v prípade dvoch predchádzajúcich návštev najvyšších predstaviteľov krajiny,“ píše denník.

Ako tvrdia turecké úrady, pätnásť podozrivých prišlo do Istanbulu 2. októbra a väčšina z nich bezprostredne po zmiznutí novinára Turecko opustila. Až doteraz Saudská Arábia všetky obvinenia odmietala a tvrdila, že novinár si na ambasáde vyzdvihol potrebné dokumenty a o ďalšom jeho pobyte nemá informácie. Americká spravodajská televízia CNN však teraz prišla s tým, že sa chystajú saudskoarabské úrady zverejniť verziu, podľa ktorej zomrel novinár pri výsluchu.

Za pripravovaným zverejnením týchto informácií možno stoja Spojené štáty, ktoré na Saudskú Arábiu vyvíjali v posledných dňoch tlak a ústami svojich najvyšších predstaviteľov vyhlásili, že by mali Saudi za celý prípad prijať zodpovednosť. Do Saudskej Arábie dokonca pricestoval americký minister zahraničia Mike Pompeo a ruská delegácia. „Trumpov Pompeo za ním letel 12 hodín, aby si potom spolu sadli na 15 minút. A boli obaja spokojní. A u MbS bola aj ruská delegácia, aby prebrali čosi o Sýrii. O obsahu rokovania všetci mlčia,“ napísala na Facebooku Tereza Spencerová.

Zdroj: Facebook/Tereza Spencerova

Identitu väčšiny z pätnástich podozrivých sa podarilo odhaliť vďaka stope, ktorú zanechali v arabskom svete vďaka obľúbenej aplikácii MenoM3ay, kde sa niektorí z nich sami chválili, že majú blízko k saudskej kráľovskej rodine. Ako redakcia denníka The Washington Post konštatuje, nikoho z pätnástich spravodajcov a zamestnancov kráľovského paláca sa však telefonicky nepodarilo kontaktovať. Najbližšie hodiny ukážu, či Saudská Arábia naozaj príde s vysvetlením, ako na základe dvoch nemenovaných zdrojov uviedla CNN.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Cenzúra, mazanie... Markéta Šichtařová vie viac

18:32 Cenzúra, mazanie... Markéta Šichtařová vie viac

„Progresivisti sa nás snažia prevychovať,“ tvrdí ekonómka Markéta Šichtařová na svojom blogu na serv…