Saudská Arábia je neľútostná. Popraviť chce viac ako 50 údajných teroristov

27. 11. 2015 19:35

Saudská Arábia plánuje popraviť viac ako 50 ľudí odsúdených za terorizmus. Masová poprava má byť varovaním pre potenciálnych džihádistov, ktorí by chceli ohroziť Saudskoarabské kráľovstvo. Informoval o tom britský denník The Guardian.

Saudská Arábia je neľútostná. Popraviť chce viac ako 50 údajných teroristov
Foto: SITA
Popis: Ilustračná fotografia

Až 55 ľudí čaká na popravu za „teroristické zločiny,“ pri ktorých v Saudskej Arábii zahynulo 100 civilistov a 71 členov bezpečnostných zložiek. V pondelok pritom informovali polooficiálne noviny al-Rijád, že 52 ľudí by malo byť popravených v najbližších dňoch. Bez vysvetlenia však neskôr správu stiahli.

Saudská Arábia však ubezpečila zahraničných diplomatov, že nepopraví šiítov, ktorí boli odsúdení za účasť na protivládnych protestoch.

Obvinenými sú podľa tvrdení saudskoarabských úradov militanti z teroristickej skupiny al-Kájda. Jeden z väzňov bol obvinený z pokusu o nákup radioaktívneho materiálu v Jemene, ktorý údajne plánoval použiť pri teroristickom útoku.

Saudská Arábia tento rok popravila viac ako 150 ľudí, väčšinou sťatím na verejnosti. Podľa Amnesty International ide o najvyšší počet popráv v tejto krajine za posledných 20 rokov. Krajina pritom predsedá výboru pre ľudské práva v OSN.

Celý článok v angličtine nájdete TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: ste
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

20:23 Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

Ľudí k voľbe extrémizmu motivuje pocit sklamania z doterajších vládnych garnitúr aj dezinformácie v …