Saudi rozdúchavajú konflikt naplno, krvavá sektárska vojna je možno na spadnutie, myslí si komentátor

4. 1. 2016 7:53

Poprava šiítského duchovného al-Nimra vyvolala vlnu nepokojov. Bol v opozícii proti kráľovi, ktorý sa hlási k sunne, a snažil sa o odtrhnutie Východnej provincii kráľovstva. Nakoniec ho však nemilosrdne popravili, čím podľa komentátora Petra Morvaya Saudi rozdúchali sunitsko-šiítský konflikt a zahrali do noty Islamskému štátu.

Saudi rozdúchavajú konflikt naplno, krvavá sektárska vojna je možno na spadnutie, myslí si komentátor
Foto: SITA
Popis: Ilustračná fotografia
reklama

Konflikt medzi dvomi hlavnými vetvami islamu, čiže sunitmi a šiítmi, trvá už príliš dlho, no poprava ajatolláha al-Nimra je príspevkom, aby sa rozdúchal naplno. A presne tak, ako sa o to snaží napríklad Islamský štát. Myslí si to Peter Morvay vo svojom komentári v Denníku N.

Pobúrený Irán

„Saudskej vláde náboženskí fanatici neprekážajú, ak sú fanatickí presne podľa jej predstáv, čiže podľa sunitskej ortodoxie,“ upozornil Morvay. A duchovný al-Nimr zomrel, lebo sa až priveľmi zastával práv šiítskej menšiny. „Každopádne, bol asi teroristom oveľa menej než mnohí sunitskí fanatici a teroristi, ktorých saudský režim, naopak, aktívne podporuje,“ kritizuje.

Jeho smrťou je pobúrený najmä Irán, ktorého obyvatelia ničili saudskoarabskú ambasádu, keď ju dokonca aj podpaľovali. Irán navyše hrozí Saudom tvrdou odvetou. Čaká teda moslimský svet sektárska vojna? K nezhoršovaniu sektárskeho napätia vyzval po poprave generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Podľa Morvaya však moslimský svet možno práve smeruje k tým najhorším krvavým sektárskym vojnám, ktoré má Európa už za sebou.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rat
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Temný web je veľmi otvorený. Oslabuje demokraciu, ale aj obchodný model sociálnych sietí. Štúdia NATO hovorí o manipulácii cez sociálne médiá

18:29 Temný web je veľmi otvorený. Oslabuje demokraciu, ale aj obchodný model sociálnych sietí. Štúdia NATO hovorí o manipulácii cez sociálne médiá

Temný web. Manipulácia cez sociálne médiá. Ako sa dá kúpiť? Ako sa proti nej bojuje? Koľko stojí jed…