Saskári chcú hlavu šéfa NDS. Vyhadzujú vraj milióny za predražené pozemky. Kšefty odmietame, bráni sa spoločnosť

20. 7. 2017 18:20

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) vyhadzuje podľa opozičnej strany SaS milióny eur, hoci by nemusela. Podľa liberálov kupujú diaľničiari oveľa viac pozemkov a za predražené ceny, ktoré majú slúžiť na kompenzačné opatrenia súvisiace s výstavbou obchvatu Bratislavy.

Saskári chcú hlavu šéfa NDS. Vyhadzujú vraj milióny za predražené pozemky. Kšefty odmietame, bráni sa spoločnosť
Foto: NDS
Popis: Vizualizácia obchvatu. Ilustračná fotografia
reklama

„Takto sa podľa mňa záujmy štátu nebránia, a preto žiadame personálnu zmenu a odvolanie riaditeľa NDS, ktorý je za toto zodpovedný,“ zdôraznil na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave poslanec SaS Miroslav Ivan. 

Ministerstvo dopravy považuje vyjadrenia poslancov SaS za účelové, a preto nebude podľa hovorkyne rezortu Karolíny Duckej komentovať politické hry opozície. „V prípade, že strana SaS disponuje materiálom, ktorý preukazuje pochybenie NDS, môže sa obrátiť na orgány činné v trestnom konaní,“ dodala Ducká.

Kompenzačné opatrenia slúžia pri výstavbe diaľnic na to, aby zmiernili dosahy ciest na životné prostredie. Napríklad sa zaobstarávajú náhradné územia pre chránené druhy živočíchov, keďže ich pôvodné územia majú byť stavbou zasiahnuté. 

Podľa Ivana mala takto NDS pripravených na vyvlastnenie pre kompenzačné opatrenia v súvislosti s bratislavským obchvatom 74 000 štvorcových metrov pozemkov. Pred konečným rozhodnutím ministerstva dopravy však podľa Ivana vlastný návrh na vyvlastnenie NDS vzala späť. „Následne kúpila na inom mieste pozemky päťkrát drahšie a zaplatila 5 miliónov eur namiesto 187 000,“ vyčíslil Ivan.

Jeho kolegyňa zo strany Anna Zemanová zároveň opísala, ako sa menil projekt v súvislosti so získaním náhradných plôch pre chránené druhy vtáctva, ktorých podmienky pre život majú byť diaľnicou ohrozené. V novom projekte bola podľa jej slov vytypovaná dvakrát väčšia rozloha, z ktorej viac ako tretina patrila jednej súkromnej spoločnosti. 

„Orliak morský alebo haja tmavá, pre ktorých sa opatrenia robia, im je jedno na koho pozemkoch hniezdia či lovia potravu. Je však správne nájsť im náhradný domov, keď im ho diaľnica vezme. Nie je však správne, ak sa zorganizuje skupina a ciele ochrany prostredia zneužije pre svoj prospech,“ uviedla Zemanová.

NDS totiž podľa jej slov vyplatí za ornú pôdu v Rusovciach viac ako 20 eur za štvorcový meter, pričom cena by mala byť podľa nej približne 4 eurá za štvorcový meter. „Všetko do seba zapadne, ak zistíte, že dotknuté osoby sú prepojené s vládnou stranou Most-Híd, ktorá má na starosti dva kľúčové rezorty. V tomto prípade dopravu a životné prostredie,“ uviedla. Okrem toho, pre kompenzačné opatrenia sa mohli podľa poslankyne vybrať aj pozemky, ktoré má štát vo vlastníctve. Napríklad Vodohospodárska výstavba vlastní v blízkosti podľa Zemanovej plochy, ktoré sú majetkom štátu.

Na základe vlastných zistení preto strana SaS pripravuje trestné oznámenie z podozrenia trestného činu podvodu a porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. „Do týždňa by malo byť podané,“ avizovala Zemanová. 

Odmietame akékoľvek podozrenia z údajného kšeftovania s pozemkami, tvrdí NDS

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) odmieta akékoľvek podozrenia z údajného kšeftovania s pozemkami. Uviedla to dnes pre TASR hovorkyňa NDS Michaela Michalová v reakcii na vyjadrenia predstaviteľov opozičnej strany SaS.

"NDS vykupovala, respektíve vykupuje pozemky na realizáciu kompenzačných opatrení v rozsahu, ktorý vyplýval z návrhu kompenzačných opatrení," zdôraznila Michalová. Tento návrh podľa jej slov vypracovala odborne spôsobilá osoba v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR, pričom s týmto dokumentom súhlasili aj ochranárske združenia - Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, Bratislavské regionálne ochranárske združenie a Lesoochranárske zoskupenie VLK.

Okrem toho sa 7. apríla tohto roka podľa hovorkyne v Bruseli uskutočnilo rokovanie Ministerstva životného prostredia SR so zástupcami Európskej komisie za účasti zástupcu NDS. Na tomto rokovaní aj zástupcovia Európskej komisie vyjadrili súhlasné stanovisko k návrhu kompenzačných opatrení," dodala Michalová. K návrhu kompenzačných opatrení následne podľa jej slov udelilo súhlas aj Ministerstvo životného prostredia SR. 

"Cenu pozemku stanovuje znalecký posudok. NDS nevykúpila ani jeden meter štvorcový pozemku navyše, ako stanovuje odsúhlasený návrh kompenzačných opatrení," dodala hovorkyňa.

Predstavitelia opozičnej SaS dnes uviedli, že NDS vyhadzuje milióny eur, hoci by nemusela. Podľa liberálov totiž kupujú diaľničiari oveľa viac pozemkov a za predražené ceny, ktoré majú slúžiť na kompenzačné opatrenia súvisiace s výstavbou obchvatu Bratislavy.

"Takto sa podľa mňa záujmy štátu nebránia, a preto žiadame personálnu zmenu a odvolanie riaditeľa NDS, ktorý je za toto zodpovedný," zdôraznil poslanec SaS Miroslav Ivan. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Novým predsedom Mosta-Híd je Sólymos. Bugár: Keď budú chcieť, pomôžem

14:22 VIDEO Novým predsedom Mosta-Híd je Sólymos. Bugár: Keď budú chcieť, pomôžem

Novým predsedom mimoparlamentnej strany Most-Híd je bývalý minister životného prostredia László Sóly…