Saskári chceli pred ôsmimi rokmi znížiť počet poslancov. Neúspešne. Dnes identický návrh odmietajú podporiť. Prekáža im, že ho predkladá ĽSNS

30. 1. 2018 11:00

Kotlebov návrh na zníženie počtu poslancov opozičná SaS nepodporí. A to aj napriek tomu, že pred ôsmimi rokmi chceli presadiť prakticky identický návrh aj sami liberáli.

Saskári chceli pred ôsmimi rokmi znížiť počet poslancov. Neúspešne. Dnes identický návrh odmietajú podporiť. Prekáža im, že ho predkladá ĽSNS
Foto: df
Popis: Ľubomír Galko a Richard Sulík
reklama

V roku 2010 navrhovala strana SaS znížiť počet poslancov slovenského parlamentu zo súčasných 150 na 100. Aj pre túto otázku saskári ešte v tom istom roku iniciovali referendum. Takmer 93 percent zúčastnených Slovákov vtedy hlasovalo za zníženie počtu zákonodarcov. Referendum však nakoniec pre nízku účasť nebolo platné.

Začiatkom tohto roka sa šéf SaS Richard Sulík vrátil k téme opäť, keď vyhlásil: Radšej menej poslancov, ale lepšie zaplatených, píše portál aktuality.sk.

Dnes s prakticky identickým návrhom prichádza Kotlebova ĽSNS. ?Vďaka tomuto zníženiu počtu poslancov NR SR by sa mohlo na platoch poslancov a na servise súvisiacom so zabezpečovaním činnosti poslancov za volebné obdobie ušetriť viac ako 18 miliónov eur. Parlament by zároveň pracoval oveľa efektívnejšie a menej by sa v ňom politikárčilo. Zníženie počtu poslancov NR SR o 50 by nijako neohrozilo demokratický charakter Slovenska,“ objasňujú svoju motiváciu kotlebovci na svojej oficiálnej stránke.

Predseda ĽSNS Marian Kotleba dokonca osobitne adresoval výzvu Richardovi Sulíkovi, aby SaS predmetný návrh podporila, keďže samotný Sulík tiež dlhodobo presadzuje myšlienku zníženia počtu poslancov NR SR.

Líder ĽSNS Marian Kotleba Autor: df

Nejednotní saskári, no podpora nebude

Predseda poslaneckého klubu strany SaS Ľubomír Galko prezradil, že v otázke podpory tohto návrhu ĽSNS neboli v strane jednotní. Niektorí podľa neho odmietajú hlasovať za návrhy kotlebovcov z princípu. V SaS sú však vraj aj takí, ktorí nemajú problém podporiť i zákon z dielne ĽSNS, ak je dobrý. K takým radí Galko aj sám seba. V prípade návrhu na zníženie počtu poslancov sa však liberáli dohodli, že návrh jednotne nepodporia. Buď zahlasujú proti, alebo sa zdržia hlasovania.

„Nepodporíme tento návrh, pretože ho predkladá strana, ktorá u nás chcela nastoliť stavovský štát. A zníženie počtu poslancov chápeme ako prvý krok k stavovskému štátu,“ vysvetľuje poslanec SaS Martin Klus.

V strane si okrem toho podľa jeho slov myslia, že ak by bolo poslancov len 100, nedokázali by pokryť všetky parlamentné výbory. SaS si tiež vraj dala aj vypracovať prieskum, ktorý ukázal, že nemáme príliš veľa poslancov. Naopak, v porovnaní s inými krajinami EÚ je ich počet na Slovensku podpriemerný, tvrdí Klus.

Poslanec SaS Martin Klus Zdroj: TASR

Politické déjà vu

Rovnaká situácia sa, paradoxne, už raz udiala. ĽS Naše Slovensko predložila identický návrh na zníženie počtu poslancov aj v roku 2016. Ani vtedy si nenašiel podporu v košiari poslancov SaS a kotlebovci sa nechali počuť, že saskári týmto aktom ukázali, že hľadia v prvom rade na farbu politického trička a až potom na zmysluplnosť a užitočnosť predkladaných návrhov zákonov.

Situácia sa teda opakuje a návrh s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou neprejde ani tento raz. Zmenu počtu zákonodarcov je totiž možné dosiahnuť iba ústavným zákonom, na ktorého prijatie je potrebná podpora minimálne 90 poslancov. Vládna koalícia nemá na prijatí takéhoto zákona žiaden záujem a s ich podporou se teda nedá počítať. Bez SaS tým pádom návrh ĽSNS nemá šancu na úspech a nepomôže ani fakt, že poslanci hnutia Sme rodina sa vyjadrili, že ho podporia.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Také nevyspytateľné voľby ešte neboli, tvrdí analytik. Strany bez problémov prekračovali hranice. Politika sa zvlčila

23:59 Také nevyspytateľné voľby ešte neboli, tvrdí analytik. Strany bez problémov prekračovali hranice. Politika sa zvlčila

Rozmach nových spôsobov komunikácie, najmä na internete a sociálnych sieťach, ale aj neprehľadnosť a…