Šantu chcú zavraždiť, objavilo sa na nete. Autora správy už rieši NAKA. A čo, ak bol opitý? Je to priťažujúca okolnosť, tvrdí advokát Vačok

4. 12. 2019 0:01

Muž s internetovým nickom Róbert Bendík sa zapojil pred polnocou do diskusie pod videom youtubera Martina Daňa, že má informácie o chystanej vražde prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šantu. „Šanta by mal mať ochranku, mám informácie, že ho chcú zavraždiť. Upozornenie pre NAKU, seredská mafia chystá vraždu Šantu,” napísal do debaty. O pár hodín neskôr nasledoval status Bendíka na facebooku: „Nespravte to, čo ja v živom chate. Dnes prišla NAKA… Bol som opitý… Nemám informácie…” ParlamentnéListy.sk sa rozprávali s advokátom Petrom Vačokom, či je možné nemať hranice prejavu na internete a čudovať sa, keď policajti na základe týchto verejných rečí prídu po vás na výsluch.

Šantu chcú zavraždiť, objavilo sa na nete. Autora správy už rieši NAKA. A čo, ak bol opitý? Je to priťažujúca okolnosť, tvrdí advokát Vačok
Foto: TASR/PL.sk
Popis: Na kombosnímke hore prokurátor Ján Šanta, dole printscreen časti komunikácie, v ktorej osoba pod nickom Róbert Bendík napísala svoj komentár na adresu prokurátora

Polícia začala na základe uvedeného statusu trestné stíhanie vo veci vraždy prokurátora.

„Ešte je to veľmi čerstvé,” nechcel sa k tejto téme vyjadrovať pri otázkach novinárov prokurátor Šanta, ktorý bol v utorok (3. 12.) na pojednávaní v kauze zmeniek TV Markíza verzus Marian Kočner a Pavol Rusko.

Šanta dozoruje okrem lukratívnej, niekoľko desiatok miliónovej kauzy zmeniek aj vraždu novinára Kuciaka a jeho snúbenice.

Róbert Bendík, ktorý sa verejne hlásil k informáciám o chystanej vražde elitného prokurátora, bol naopak prekvapený, keď ho vyhľadali policajti, a razom zmenil  slovník.

Prokurátor Ján Šanta. Zdroj: TASR

Pozor!!! Nespravte to, čo ja v živom chate od 32:33! Dnes prišla NAKA a o 11 v noci idem vypovedať k veci, že Šantu chcú zabiť, bol som opitý, nemám informácie, že by bol v hrozbe, vyšetrovateľ je už na ceste z BA do VK kvôli mojim kktským vymysleným  komentárom.

PS: Chcem sa pánovi Šantovi ospravedlniť, je to veľmi dobrý človek,” napísal na facebooku Róbert Bendík. „Fakt?“ opýtal sa ho pod statusom youtuber Daňo. „Áno,” odpísal Bendík.

 

Bendíkovo ospravedlnenie na sociálnej sieti

 

Pán Vačok, je toto normálne, aby si niekto neuvedomil dosah svojich slov a bol prekvapený, že po takýchto informáciách za ním idú policajti pre výsluch? 

Ono to je tak, že je naše právo písať, ale nemôžeme zasiahnuť do osobnostných práv.

Za určitých okolností sa dá teraz domáhať aj satisfakcie na civilnom súde, za určitých okolností to môže napĺňať znaky trestného činu a môže ísť aj o ohováranie alebo šírenie poplašnej správy. Je tam viac skutkových podstát, záleží na obsahu a spôsobe zverejnenia, na internet má prístup každý…

Na archívnej snímke Peter Vačok. Zdroj: TASR

Ľudia si musia uvedomiť, že aj tu majú ich slová a správanie dosah na civilnú rovinu.

Teraz nejde len o to, že k policajtom idú na výsluch pre vraždu…  Keďže informácie boli, našťastie, vraj vymyslené, nastupuje rovina zodpovednosti autora textu, ktorý mohol prokurátora a jeho rodinu poriadne vystrašiť a preto hovoríme o civilnej žalobe, áno?

Otázka je, či človek v diskusii aj spáchal trestný čin? V tomto garde, ako to bolo  napísané, by som to osobne nevidel, že spáchal trestný čin, ale môže sa pán Šanta, lebo má rodinu – mohli byť vyplašení a tak ďalej, možno aj on sám – mohli by sa možno  domáhať satisfakcie na civilnom  súde.

A v každom prípade by sa to dalo podradiť pod nejaký priestupok a mal by byť tento človek riešený aj s tou tvrdšou satisfakciou. Vždy je to na zváženie, či je to priestupok, alebo trestný čin. V tomto prípade to vyzerá skôr na priestupok. 

Róbert Bendík napísal o chystanej vražde, neskôr to pripísal vplyvu alkoholu. 

 

Diskutujúci v príspevkoch si často akoby neuvedomujú, že ani internet nie je priestor na urážanie druhých bez hraníc, na šírenie rôznych nezmyslov, ktoré môžu vážne niekomu ublížiť… Pozrime sa na Róberta Bendíka z hľadiska prevencie pre ostatných potenciálnych diskutujúcich, „nie je to pravda, čo som napísal, ospravedlňujem sa diskutujúcim“…

Ako prevenciu, poviem to rovno: nech dostane sankciu, aby všetci ostatní videli, že keď  niekto niečo také zverejní, tak bude za to niesť zodpovednosť.

Argument „bol som opitý“ asi neobstojí.

Samozrejme, že neobstojí, naopak, je to priťažujúca okolnosť.

Autor: Lucia Balichová

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO D1 má o vyše 14 kilometrov viac. Úsek Budimír - Bidovce otvorili pre motoristov

14:58 VIDEO D1 má o vyše 14 kilometrov viac. Úsek Budimír - Bidovce otvorili pre motoristov

Diaľničný úsek D1 pri Košiciach Budimír – Bidovce v dĺžke 14,4 kilometra začal slúžiť motoristom. V …