Šanta: Nerozumiem, prečo sa čítajú nepodstatné informácie, počnúc výrobou pančúch

6. 11. 2019 17:05

V kauze falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti sa po výpovedi Ivana Cvika pokračovalo už len čítaním dobových listín. Čítal ich obhajca obžalovaných Mariana Kočnera a Pavla Ruska Martin Pohovej. Prokurátor Ján Šanta tento postup namietal, súd mu nevyhovel. Pojednávanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) bude pokračovať 18. novembra. Predvolaní sú znalcovia Milan Nouzovský a Erika Straková.

Šanta: Nerozumiem, prečo sa čítajú nepodstatné informácie, počnúc výrobou pančúch
Foto: TASR
Popis: Na snímke vľavo právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic a vpravo prokurátor Ján Šanta

Vo viacerých dňoch počas pojednávania sa vo veľkom rozsahu čítajú listiny, najmä zo strany obhajoby.

V stredu čítal Pohovej kompletné prepisy zasadnutí rady pre vysielanie z konca 90. rokov, ako aj listiny súvisiace s výkladom vtedajších zákonov.

Čítanie prepisov má dokazovať ohrozenie straty licencie

Tie majú dokazovať podľa obžalovaných ohrozenie straty licencie TV Markíza, čo malo byť dôvodom na podpis sporných zmeniek.

V pondelok a utorok čítal zase rozhovory novinárky Niny Sobotovičovej, ktorá písala o kauze Gamatex bakalársku prácu.

V prípade rozhovoru s Pavlom Ruskom tak mohla verejnosť počuť udalosti, ktoré ďaleko predchádzali kauze Gamatex a údajným zmenkám a rozprávali o jeho kariére už od roku 1990.

Na snímke advokát obžalovaného Mariana Kočnera Martin Pohovej počas súdneho pojednávania v Bratislave 5. novembra 2019. Zdroj: TASR

„Absolútne nerozumiem, prečo sa čítajú nepodstatné informácie, počnúc výrobou pančúch v roku 1990,“ reagoval prokurátor Šanta. „Namietali sme to opakovane,“ doplnil s tým, že sa majú čítať iba tie skutočnosti, ktoré sa vzťahujú ku skutku.

Na otázku, aký je dôvod na takýto postup, uviedol obhajca obžalovaných Michal Mandzák, že postupujú len v súlade s Trestným poriadkom.

 Už nestačí, aby bola listina založená v spise

„Neplatí to, čo platilo v minulosti, že stačí, aby bola listina založená v spise, aby sme na ňu odkázali,“ tvrdí Mandzák.

Ten tiež tvrdí, že v rozpore s Trestným poriadkom je, keď prokurátor oboznamoval listiny tým, že poukázal iba na ich podstatný obsah. „Stopercentne to budeme namietať, sú na to aj rozhodnutia Najvyššieho súdu,“ uzavrel.

Obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. 

Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

Kočner je obžalovaný aj v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Netušia, v čom spočíva problém nedostatku lekárov. Lekárska komora kritizuje návrh Smeru – SD

12:45 Netušia, v čom spočíva problém nedostatku lekárov. Lekárska komora kritizuje návrh Smeru – SD

Návrh vládneho Smeru-SD, týkajúci sa úhrady nákladov lekárov za štúdium medicíny v prípade, ak odídu…