Samson: Zvykajme si na terorizmus. Útok nevylučujem ani na Slovensku

15.7.2016 14:32

Multikulturalizmus zlyhal. Nie je vhodným modelom pre Európu, ukazuje sa, že nie je možné ani za cenu tzv. politickej pozitívnej diskriminácie imigrantov integrovať do občianskej spoločnosti. "Útoky, žiaľ, budú pokračovať a Európa si na ne musí zvyknúť." Na margo útoku vo francúzskom meste Nice to povedal bezpečnostný analytik Ivo Samson.

Samson: Zvykajme si na terorizmus. Útok nevylučujem ani na Slovensku
Foto: ReproFoto, Facebook
Popis: Ivo Samson, bezpečnostný analytik

Anketa

Myslíte si, že aj na Slovensku môžu zaútočiť teroristi?

89%
11%
hlasovalo: 1679 ľudí

Teroristické útoky podľa neho možno naďalej očakávať. "Útok z dielne istého typu terorizmu – máme etnoterorizmus, politický terorizmus, patologický terorizmus, toto bol očividne islamistický terorizmus," uviedol Samson s tým, že útoky sa zrejme budú stupňovať.

Zároveň upozorňuje na to, že zatiaľ nikto nevie, do akej miery boli útoky iniciované sociálnymi sieťami, poprípade priamo navigované z prostredia Islamského štátu, ktorý podľa analytika stráca pôdu pod nohami a zrejme sa mu nepodarí vybudovať celoislamský kalifát. Samson poukazuje na to, že útok je vážnym varovaním pre tých, ktorí súhlasia s migráciou alebo imigráciou ľudí, ktorí prichádzajú zo Stredného východu a severnej Afriky.

"To, či to bol človek, ktorý prišiel do Francúzska z Tuniska alebo arabskej krajiny, poprípade už je z nejakej druhej, tretej generácie, nehrá úlohu, pretože pri útokoch v Británii sa ukázalo, že najradikálnejší sú ľudia, ktorí pochádzajú z tretej až štvrtej generácie, ktorým daná krajina poskytla výhody, ľudské práva, ženské práva, ukryla ich pred možným prenasledovaním vo vlastných krajinách," dodal.  

Doteraz v bezpečí, doteraz

Slovensko podľa analytika bolo doteraz v bezpečí. "Bránilo sa tým, že odmietlo kvóty a masový prísun imigrantov z týchto krajín," konštatoval. Patrí medzi krajiny, kde nežije početná moslimská menšina, analytik sa teda domnieva, že krajina je relatívne bezpečná, avšak útok úplne nevylučuje.

Útoky podľa neho hrozia najmä Francúzsku, Veľkej Británii, ktorá sa považuje za baštu islamu v Európe, Holandsku, Belgicku i Španielsku.

Počas sviatku Dňa dobytia Bastily vrazil útočník s nákladným autom do davu ľudí, ktorí si prišli pozrieť ohňostroj. K útoku došlo okolo 22.30 h na rušnom bulvári Promenade des Anglais, kde boli v tom čase tisíce ľudí vrátane veľkého množstva turistov a miestnych obyvateľov.

Podľa aktuálnych informácií si tento útok vyžiadal najmenej 84 mŕtvych. Osemnásť zranených je v kritickom stave a desiatky ďalších utrpeli zranenia ľahšieho charakteru. Ďalším približne 120 osobám bolo potrebné poskytnúť odbornú pomoc, informovalo francúzske ministerstvo vnútra.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

Zverejnite všetky spisy, tvrdá výzva Haščáka vyšetrovateľom Gorily

16:31 Zverejnite všetky spisy, tvrdá výzva Haščáka vyšetrovateľom Gorily

Spolumajiteľ skupiny Penta Jaroslav Haščák vyzýva orgány činné v trestnom konaní, ktoré vyšetrujú al…