Salvini v USA vyjadril blízkosť k vláde Donalda Trumpa

18.6.2019 12:30

Taliansky krajne pravicový vicepremiér a minister vnútra Matteo Salvini rokoval v pondelok počas svojej návštevy Spojených štátov s vysokými predstaviteľmi krajiny a tlmočil im svoju "blízkosť" k vláde prezidenta Donalda Trumpa, píše agentúra AFP.

Salvini v USA vyjadril blízkosť k vláde Donalda Trumpa
Foto: TASR
Popis: Na snímke zľava taliansky vicepremiér a minister vnútra Matteo Salvini a miister zahraničných vecí USA Mike Pompeo počas stretnutia vo Washingtone 17. júna 2019.

 Salvini absolvoval vo Washingtone stretnutia s ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom a viceprezidentom Mikeom Penceom.

Americký viceprezident Pence po schôdzke s talianskym partnerom prostredníctvom Twitteru informoval o "skvelom stretnutí", počas ktorého prediskutovali "vzájomne zdieľané priority Spojených štátov a Talianska".

"Transatlantická aliancia je silnejšia než kedykoľvek predtým," napísal Pence. 

Salvini a Pompeo "vyzdvihli hodnotu dlhodobého vzťahu Spojených štátov s Talianskom vrátane spojenectva v NATO a skupine G7", napísalo po rokovaní americké ministerstvo zahraničných vecí.

Americký viceprezident Mike Pence (vpravo) sa rozpráva s talianskym vicepremiérom a ministrom vnútra Matteom Salvinim pred Bielym domom po ich stretnutí vo Washingtone 17. júna 2019. (zdroj: TA SR)

Salvini sa počas svojej tlačovej konferencie na pôde talianskeho veľvyslanectva vo Washingtone zameral najmä na tlmočenie "zdieľanej vízie" s vládou amerického prezidenta Trumpa v otázkach "Iránu, Venezuely, Líbye, situácie na Blízkom východe a práva Izraela na existenciu", ako aj na "obavy v súvislosti s aroganciou Číny v priestore Európy a na africkom kontinente".

Podobne ako Trump vyzval na dialóg s ruským prezidentom Vladimirom Putinom s cieľom "priviesť Moskvu bližšie k systému západných hodnôt, než aby sa dostala do náručia Pekingu".

Líder talianskej krajne pravicovej strany Liga Severu (LN) odsúdil skutočnosť, že vláda v Ríme formálne neuznala za dočasného prezidenta Venezuely opozičného lídra Juana Guaidóa, ktorého uznali Spojené štáty i väčšina krajín v EÚ.

"Keby to bolo na mne, už by sme ho uznali," povedal. Salvini, ktorého strana vyhrala v Taliansku májové voľby do Európskeho parlamentu, znova kritizoval "slabosť" Európskej únie.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

FOTO Za život pochodoval 50-tisícový dav, prišli aj politici: Tu sú ich komentáre

19:05 FOTO Za život pochodoval 50-tisícový dav, prišli aj politici: Tu sú ich komentáre

Centrom Bratislavy v nedeľu pochodovalo približne 50.000 ľudí z celého Slovenska s cieľom verejne po…