Salvini chce správy o stave Rómov. Takto vysvetlil svoje zámery

17. 7. 2019 7:00

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini nariadil v utorok vypracovať správu o prítomnosti rómskeho obyvateľstva v jednotlivých regiónoch Talianska s cieľom zlikvidovať ich preplnené a "ilegálne" existujúce tábory.

Salvini chce správy o stave Rómov. Takto vysvetlil svoje zámery
Foto: TASR
Popis: Taliansky minister vnútra Matteo Salvini (uprostred) sa zdraví s policajtmi

Salvini podľa agentúry AFP nariadil regionálnym prefektom, aby do dvoch týždňov vypracovali "správu o prítomnosti Rómov, Sintov a Camminantov" vo svojom regióne. 

"Cieľom je overiť existenciu ilegálnych táborov, aby mohol byť vypracovaný plán na ich vysťahovanie," uviedol Salvini. Rómovia, Sintovia a Camminantovia sú etnickými skupinami, ktoré žijú kočovným spôsobom života a v Európe sú už celé stáročia. 

Rada Európy vo svojich správach uvádza, že v Taliansku žije od 120.000 do 180.000 Rómov, Sintov a Camminantov. V porovnaní s inými krajinami Európy má Taliansko najmenej početnú populáciu týchto etník.

Asi polovica z nich má talianske občianstvo, stálu prácu i bývanie, ale ich integrácia do spoločnosti je zložitá a často sú terčom prejavov nepriateľstva. 

Podľa správy Združenia 21. júla, ktoré sa venuje ochrane práv Rómov a Sintov, v roku 2017 žilo v Taliansku v nevyhovujúcich podmienkach - táboroch, domoch či bytoch - 26.000 Rómov, Sintov a Camminantov.

Vyhrážky voči nim sa v Taliansku zintenzívnili aj pod vplyvom rétoriky krajne pravicového a nacionalistického ministra vnútra Salviniho, ktorý vlani vyvolal kontroverzie svojou výzvou na nové sčítanie Rómov, pričom všetci Netaliani spomedzi nich mali byť z krajiny vyhostení.

Súčasťou týchto Salviniho snáh bolo aj uzavretie talianskych prístavov pre lode charitatívnych organizácií, ktoré na mori zachraňujú migrantov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Matovič tvrdí, že to Fico vedel. Toto si myslia o obvinení šéfa Smeru opoziční lídri. A Danko

19:25 Matovič tvrdí, že to Fico vedel. Toto si myslia o obvinení šéfa Smeru opoziční lídri. A Danko

Robert Fico (Smer-SD) ako docent trestného práva vedel, že videom o Milanovi Mazurekovi sa dopúšťa t…