Salvini: V Rusku sa cítim doma. Sankcie majú neblahé dôsledky

19. 10. 2018 6:00

Matteo Salvini sa vyjadril proti sankciám uvaleným na Rusko. Predseda talianskej Ligy ich vyhlásil za absurdné. Informovala o tom agentúra Bloomberg. A nezostal len pri sankciách. Povedal, že v Rusku sa cíti viac doma ako v iných európskych krajinách.

Salvini: V Rusku sa cítim doma. Sankcie majú neblahé dôsledky
Foto: TASR
Popis: Matteo Salvini

Podľa Salviniho spolupracovníkov je taliansky minister vnútra na súkromnej ceste, v pláne nie sú žiadne stretnutia s ruskými činiteľmi a vo štvrtok sa má vrátiť do Talianska. Podľa agentúry Bloomberg odišiel do Ruska, aby znovu zopakoval svoj postoj, že sankcie poškodzujú Taliansko a mali by sa zrušiť. „Sankcie uvalené na Rusko sú spoločenská, kultúrna a ekonomická absurdita,“ vyjadril sa taliansky politik už v pondelok. „Počúvame, že Európa chce urýchliť celý proces pomocou automatického obnovenia sankcií bez toho, aby sa pýtala členských štátov. Pokiaľ od nás budú chcieť, aby sme niečo také prehltli, tak povieme nie,“ uviedol ďalej. Sankcie vraj nedávajú zmysel a skončia sa za pol roka alebo rok, nebol si istý Salvini. Posledná várka schválených ekonomických sankcií platí do 31. januára, zmrazenie účtov a zákaz cestovania pre niektoré osoby až do polovice marca.

Salvini, ktorého voličská základňa podľa agentúry Bloomberg zahŕňa aj malých podnikateľov zo severu Talianska, bol proti sankciám uvaleným na Rusko už pred zostavením vlády a od ich schválenia ich kritizuje. V tom sa údajne zhoduje aj so svojím koaličným partnerom, Hnutím piatich hviezd, ktorý takisto kritizoval cenu sankcií pre taliansku ekonomiku. Salvini opakovane odmieta domnienky talianskych médií, že jeho stranu sponzoruje Rusko, a ako ďalej píše agentúra Bloomberg, v pondelok uviedol, že podľa neho Rusko nemá záujem zasahovať do jarných volieb do europarlamentu. V prejave, ktorý v Rusku predniesol, poznamenal, že niet európskejšieho štátu ako Ruská federácia, a dodal: „Tu sa cítim doma, v niektorých európskych krajinách nie.“

Podľa agentúry navštívi oficiálne Rusko taliansky premiér Giuseppe Conte, a to 24. októbra. Jeho tón je o poznanie menej konfrontačný ako Salviniho, ale aj on pred talianskym Senátom vyhlásil, že EÚ musí byť vo vzťahu k Rusku tvrdá, ale viesť dialóg. „Sankcie len preto, aby boli sankcie, iba poškodzujú našu ekonomiku a ruskú občiansku spoločnosť,“ vyhlásil a apeloval na EÚ, aby pomohla malým a stredne veľkým podnikom, ktoré sankcie zasiahli.

Giuseppe Conte

Giuseppe Conte Zdroj: TASR

Pôvodný článok si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: kas
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Šéfredaktor Bárdy: Kočner sa Kuciakovi vyhrážal. Určite mal motív na jeho vraždu

12:41 Šéfredaktor Bárdy: Kočner sa Kuciakovi vyhrážal. Určite mal motív na jeho vraždu

Novinár Ján Kuciak výrazne ohrozoval beztrestnosť a biznis Mariana Kočnera za približne 100 miliónov…