Salvini: Pripravujeme novú rovnováhu a novú energiu v Európe

10. 1. 2019 8:00

Minister vnútra talianskej pravicovo-populistickej vlády Matteo Salvini v stredu počas návštevy Varšavy navrhol, aby populisti z Poľska a Talianska spoločne podnietili "európsku jar" a aby nahradili stredopravicový vplyv Nemecka a Francúzska. Salvini pricestoval do Poľska v čase, keď sa občania Európskej únie pripravujú na rozhodujúce voľby do Európskeho parlamentu (EP) v máji tohto roka, informovala agentúra AFP.

Salvini: Pripravujeme novú rovnováhu a novú energiu v Európe
Foto: TASR
Popis: Matteo Salvini, predseda talianskej strany Liga Severu
reklama

Salvini, ktorý je zároveň podpredsedom talianskej vlády, sa s novinármi rozprával pred rokovaním s predsedom poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawom Kaczyňským. Témou ich stretnutia boli nadchádzajúce voľby do europarlamentu.

Ako dodala AFP, zmienené voľby vnímajú nacionalistické a pravicové strany ako príležitosť narušiť rovnováhu moci v Európe, ktorej dominujú stredopravicové strany.

"Pripravujeme novú rovnováhu a novú energiu v Európe, Poľsko a Taliansko, túto novú európsku jar samozrejme povedú," povedal Salvini v poľskom hlavnom meste a dodal, že "máme nový plán pre Európu", ktorý má nahradiť dominantnú "francúzsko-nemeckú os".

Salvini novinárom taktiež povedal, že o vytvorení "taliansko-poľskej osi" hovoril v stredu aj na stretnutí s poľským premiérom Mateuszom Morawieckim.

Morawiecki ešte predtým v stredu vyhlásil, že jeho vláda súhlasí s veľkou častou kritiky voči EÚ, ktorú vzniesol Salvini. Obvinil napríklad Brusel, že niektoré krajiny diskriminuje.

Poľsko sa po nástupe PiS k moci a postupnom zavádzaní kontroverzných reforiem dostalo do sporu s EÚ. Konfliktne s Bruselom komunikuje taktiež nová vláda talianskeho premiéra Giuseppeho Conteho.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

AKTUALIZOVANÉ Matovič: Núdzový stav sa predčasne rušiť nebude!

17:10 AKTUALIZOVANÉ Matovič: Núdzový stav sa predčasne rušiť nebude!

AKTUALIZOVANÉ Skôr ako po 90 dňoch sa núdzový stav rušiť nebude. Po rokovaní ústredného krízového št…