Šalamúnove ostrovy zasiahlo silné zemetrasenie. Čaká ľudí ďalší úder prírody v podobe cunami?

9. 12. 2016 8:26

Varovanie pred cunami, ktoré vyhlásili na niekoľkých tichomorských ostrovoch vrátane Havajských po tom, ako v blízkosti Šalamúnových ostrovov udrelo v piatok silné zemetrasenie s magnitúdou 7,7, dnes zrušili.

Šalamúnove ostrovy zasiahlo silné zemetrasenie. Čaká ľudí ďalší úder prírody v podobe cunami?
Foto: TASR
Popis: Záchranári zasahujú po zemetrasení. Ilustračná fotografia
reklama

Tichomorské centrum varovania pred cunami (PTWC) upozornilo, že na pobreží Šalamúnových ostrovov sa môžu napriek tomu vyskytnúť vlny do výšky troch metrov a menšie prívalové vlny môžu zasiahnuť aj Papuu-Novú Guineu.

Zo Šalamúnových ostrovov prišli správy o výpadkoch elektriny, rozsiahle škody spôsobené zemetrasením alebo zranených však zatiaľ nehlásili.

Americká geologická služba USGS uviedla, že zemetrasenie udrelo v piatok (o 18.38 h SEČ) asi 200 kilometrov na juhovýchod od metropoly Šalamúnových ostrovov, Honiary. Jeho hypocentrum sa nachádzalo relatívne hlboko, 48 kilometrov pod povrchom zeme. Hlbšie zemetrasenia zvyčajne spôsobujú menšie škody na povrchu.

Zemetrasenia podobnej intenzity sú na Šalamúnových ostrovoch časté, keďže ležia v tzv. Ohnivom kruhu, ktorý obkolesuje Tichý oceán a v ktorom sa vyskytuje 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama

Ďalšie články z rubriky

Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

23:58 Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

Význam prieskumu, podľa ktorého by nová politická strana Petra Pellegriniho, ak by ju založil, získa…