Saková návrh o rodných číslach stiahla. Na tomto sa dohodla s Rašim

9. 10. 2019 19:04

Vláda na svojom stredajšom rokovaní vypustila z programu návrh, aby rodné čísla postupne nahradili identifikátory fyzických osôb. O stiahnutie bodu požiadala predkladateľka - ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD), po rokovaní vlády to potvrdil hovorca Ministerstva vnútra SR Petar Lazarov.

Saková návrh o rodných číslach stiahla. Na tomto sa dohodla s Rašim
Foto: TASR
Popis: Na snímke zľava ministerka vnútra Denisa Saková a podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši

"Pani ministerka sa dohodla s podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu Richardom Rašim (Smer-SD) o tom, že zvolajú Radu vlády SR pre digitalizáciu verejnej správy, ktorá bude o návrhu ešte rokovať," uviedol Lazarov.

Dôvodom tohto kroku je podľa neho zámer predložiť návrh čo najtransparentnejším spôosbom, bez potenciálnych problémových bodov a tak, aby sa téma zbytočne nepolitizovala.

Stiahnutie bodu z rokovania vládneho kabinetu žiadala aj platforma Slovensko.digital.

Rezort vnútra by sa mal venovať dôležitejším veciam, odkázalo občianske združenie

O návrhu výmeny rodných čísiel za identifikátory hovorí ako o "komplikovanom riešení, ktoré bude navždy pohlcovať peniaze na prevádzku a údržbu, pritom v skutočnosti ho nikto nepotrebuje".

"Rezort vnútra by sa mal venovať dôležitejším veciam, napríklad zlepšeniu elektronických služieb, ktoré majú dlhodobo nedostatky," uviedol v tejto súvislosti Ľubomír Illek z občianskeho združenia Slovensko.Digital.

Návrh zaviesť identifikátory fyzických osôb ozremuje rezort tým, že rodné čísla nepostačujú požiadavkám dnešných informačných systémov.

Po roku 2053 bude problém, argumentuje ministerstvo

Jedným z dôvodov plánovanej zmeny je chybovosť pri prideľovaní rodného čísla a následné neželané duplicity. Rezort vnútra uviedol, že rodné čísla sú na Slovensku zavedené od roku 1954.

Podľa neho po roku 2053 bude problémom generovať nové bez duplicít. Novým systémom chce rezort zabrániť aj zneužitiu osobných údajov.

Rezort navrhoval účinnosť zákona od 1. apríla 2020, naplno by sa mala nová sústava identifikátorov využívať v slovenskom právnom poriadku v roku 2030.

"V prechodnom období bude možné popri novej koncepcii identifikácie fyzických osôb používať aj existujúcu koncepciu identifikácie," dodáva sa v predkladanom materiáli.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Danko nekompromisne o Čaputovej: Tieto veci mi na prezidentke prekážajú

0:05 Danko nekompromisne o Čaputovej: Tieto veci mi na prezidentke prekážajú

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) neurobil nič pre to, aby mali dôchodc…