Saková: Štvaná zver majú byť kriminálnici, nie policajti! Ako im môžu ľudia veriť, keď ich vláda chce pravidelne posadiť na detektor lži?

2. 5. 2020 11:45

Z mechanizmov na kontrolu ľudí, ktorí pracujú na vysokých pozíciách, by sa nemalo stať "trápne divadielko". Štvanou zverou nemajú byť policajti, ale kriminálnici. Bývalá ministerka vnútra a súčasná poslankyňa Národnej rady SR Denisa Saková (Smer-SD) to uviedla k zámeru vlády podrobovať vysokých predstaviteľov Policajného zboru (PZ) detektoru lži.

Saková: Štvaná zver majú byť kriminálnici, nie policajti! Ako im môžu ľudia veriť, keď ich vláda chce pravidelne posadiť na detektor lži?
Foto: TASR
Popis: Denisa Saková
reklama

Saková schvaľuje existenciu nástrojov či spôsobov, ako kontrolovať ľudí na vysokých pozíciách. Nie je však podľa nej v poriadku, ak sa z nich stane "trápne divadielko". Pýta sa, kedy sa na detektor dostanú reálni páchatelia, ak budú stále obsadené členmi polície, ktorí celý profesionálny život zasvätili odhaľovaniu páchateľov. Plánované opatrenie podľa nej vysiela veľmi negatívny signál smerom k verejnosti a podkopáva dôveru PZ ako takého. Myslí si, že automaticky vzniká otázka, ako môžu občania polícii a jej čelným predstaviteľom veriť, keď si ich vláda chce pravidelne posadiť na detektor lži. A tiež otázka, akú dôveru vláda svojim vlastným nominantom preukáže, keď ich prijme len pod podmienkou testovania.

K voľbe policajného prezidenta je podľa nej zatiaľ predčasné sa vyjadrovať. "Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) už uviedol, že výber policajného prezidenta chce riešiť prostredníctvom výberového konania, ktorého presné kontúry sa len tvoria. Počkáme na finálne riešenie, ktoré predloží," poznamenala.

 

 

exministerka vnútra Denisa Saková a minister vnútra Roman Mikulec  Foto: TASR

Exministerka zároveň dodala, že za jej pôsobenia v rezorte vnútra spracovali výber prezidenta PZ s najlepším vedomím a svedomím, aby dosiahli, čo najväčší konsenzus naprieč celým politickým spektrom. "A hlavne sme reflektovali na požiadavku verejnosti po ohavnom čine vraždy dvoch mladých ľudí na odpolitizovanie funkcie policajného prezidenta," doplnila.
 

V Programovom  vyhlásení  vláda deklaruje zámer prehodnotiť súčasnú právnu úpravu menovania a odvolávania prezidenta PZ tak, aby sa posilnil vplyv ministra vnútra. Prezident PZ, ale aj ďalší vrcholoví predstavitelia polície a inšpekcie Ministerstva vnútra (MV) SR majú ísť pri prijímaní a následne minimálne raz ročne na skríningové vyšetrenie, tzv. detektor lži.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…