Saakašvilimu na Ukrajine znova odmietli udeliť štatút utečenca

2. 11. 2017 9:20

Ukrajinská migračná služba zamietla druhýkrát po sebe žiadosť bývalého gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho o udelenie štatútu utečenca. Podľa agentúry DPA o tom informovala v stredu televízna stanica Espreso TV blízka ukrajinskej vláde, ktorá sa odvolala na úradné dokumenty.

Saakašvilimu na Ukrajine znova odmietli udeliť štatút utečenca
Foto: TASR
Popis: Michail Saakašvili

Zamietnutie bolo zdôvodnené tým, že Saakašvilimu v rodnom Gruzínsku nehrozí politické prenasledovanie, mučenie či trest smrti. Podľa Espreso TV bola predmetná žiadosť podaná iba deň predtým a žiadateľ sa môže proti rozhodnutiu odvolať.

Prvú Saakašviliho žiadosť o udelenie štatútu utečenca na Ukrajine tamojšia migračná služba zamietla ešte 24. októbra. Exprezidentovi tak hrozí vydanie do Gruzínska, kde je stíhaný pre údajné zneužitie moci a nezodpovedné nakladanie s verejnými prostriedkami.

Saakašvilimu, ktorý bol zbavený ukrajinského občianstva a nie je už ani občanom Gruzínska, sa podarilo 10. septembra za pomoci svojich stúpencov dostať z Poľska naspäť na územie Ukrajiny. Okolnosťami jeho vstupu na ukrajinské územie sa zaoberá polícia.

Migračný úrad v Kyjeve informoval v júli o odobratí ukrajinského občianstva Saakašvilimu s poukázaním na získanie nešpecifikovaných dokumentov z Gruzínska. To svojmu exprezidentovi odobralo občianstvo ešte v roku 2015, keď bol vymenovaný za gubernátora ukrajinskej Odeskej oblasti. Túto funkciu Saakašvili na Ukrajine zastával do novembra 2016, keď podal demisiu kvôli údajným prekážkam v boji proti korupcii.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Žiadna koalícia sa nekoná! Ego zvíťazilo. Nielen progresívci ukazujú na Kisku, ten už reaguje

16:17 VIDEO Žiadna koalícia sa nekoná! Ego zvíťazilo. Nielen progresívci ukazujú na Kisku, ten už reaguje

Lídri opozičných strán sa vo štvrtok na spoločnej koalícii nedohodli.