SaS chce zvýšiť rozsah pracovného času študentov

5. 5. 2019 14:30

Na základe dohody o brigádnickej práci študentov by malo byť možné odpracovať najviac 40 hodín týždenne v priemere namiesto súčasných 20 hodín. Navrhuje to opozičná SaS v novele Zákonníka práce, ktorú predkladá na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR. Zároveň chce vypustiť podmienku, že dohodu o brigádnickej práci študentov možno uzatvoriť najviac na 12 mesiacov.

SaS chce zvýšiť rozsah pracovného času študentov
Foto: TV Markíza
Popis: Ilustračná snímka

Cieľom je podľa liberálov zlepšenie podmienok uplatnenia absolventov stredných a vysokých škôl na trhu práce. "Na dosiahnutie tohto účelu sa navrhuje zatraktívniť dohody o brigádnickej práci študentov tým, že by študenti mohli na základe takejto dohody odpracovať v priemere viac hodín týždenne a zároveň si tak zarobiť viac peňazí," konštatujú predkladatelia.

Súčasné obmedzenie je podľa nich neefektívne a zbytočné. Zvýšenie rozsahu týždenného pracovného času študentov na 40 hodín je podľa predkladateľov prípustné najmä pre študentov dennej formy vysokoškolského štúdia, ktorí majú voľnejší harmonogram.

Súčasná legislatíva zároveň limituje uzatvorenie dohody o brigádnickej práci študentov na určitú dobu, najviac na 12 mesiacov. Ak zamestnávateľ chce, aby študent ďalej vykonával prácu, musí podľa SaS po uplynutí tejto doby uzatvoriť novú dohodu.

"Návrhom zákona sa teda vypúšťa podmienka, že dohodu o brigádnickej práci študentov možno uzatvoriť najviac na 12 mesiacov," priblížili liberáli. Okrem iného sa tak má zjednodušiť administratíva pre zamestnávateľov.

Účinnosť návrhu zákona navrhujú predkladatelia na 1. augusta tohto roka.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Poslanci sa zídu na mimoriadnej schôdzi. Danko chce predložiť aj "Irak"

11:29 Poslanci sa zídu na mimoriadnej schôdzi. Danko chce predložiť aj "Irak"

Poslanci sa opäť zídu na schôdzi Národnej rady (NR) SR. Januárová schôdza nebola vopred plánovaná, p…