SaS chce nové zákony. A idú pekne zostra likvidovať byrokraciu

29. 8. 2016 9:50

Saskári nezaháľajú ani v lete a okrem organizovania protestov pred Bonaparte sa niektorí členovia strany venujú aj návrhom zákonov. Eugen Jurzyca ich v spolupráci s kolegami pripravil až sedem. Liberál sa na Facebooku pochválil, že štyri z nich sa už podarilo predložiť aj na septembrovú schôdzu parlamentu.

SaS chce nové zákony. A idú pekne zostra likvidovať byrokraciu
Foto: SITA
Popis: Eugen Jurzyca

Jedným z nich je aj návrh na zjednodušenie byrokracie. „Cieľom je zrušiť povinnosť predkladať výpis z Obchodného a živnostenského registra rôznym inštitúciám pri rôznych úkonoch,“ píše Jurzyca, podľa ktorého by tento návrh pomohol až pri 150 úradných situáciách. S návrhom mu podľa jeho slov pomáhali kolegovia Jana Kiššová, Jozef Rajtár a Anna Zemanová.

Ďalší z návrhov sa týka pravidiel odchodu do dôchodku. „Človek, ktorý sa narodil na Nový rok a mal by ísť do dôchodku budúci rok, pôjde doň o 76 dní neskôr, než človek, ktorý sa narodil na Silvestra. Teda iba o deň skôr!“ upozorňuje saskár, ktorý navrhol, aby sa vek odchodu do dôchodku predlžoval postupne a nie nárazovo. Na návrhu spolupracovali Jana Kiššová, Natália Blahová a Jozef Mihál.

Chcú zmeny v školstve aj verejných obstarávaniach

Tretí návrh z dielne Jurzycu a jeho kolegov sa týka školstva. „Cieľom je umožniť štatistické sledovanie a zverejňovanie úspešnosti absolventov stredných škôl a v prípade vysokých škôl zlepšiť súčasné možnosti,“ tieto informácie by podľa liberála pomohli žiakom aj rodičom pri výbere školy. Spolu s Jurzycom budú zákon predkladať aj saskári Martin Poliačik a Branislav Gröhling a tiež nezávislý poslanec Miroslav Beblavý.

Na poslednom návrhu spolupracovali aj Peter Osuský a Jana Cigániková. Jeho cieľom by malo byť minimalizovanie predražených nákupov. „Vo verejnom obstarávaní tovaru či služby by boli už pred termínom vyhodnocovania ponúk na Centrálnom registri zmlúv zverejnené ceny porovnateľných výrobkov a služieb,“ uzatvára Jurzyca.  

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: lb
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Danko nekompromisne o Čaputovej: Tieto veci mi na prezidentke prekážajú

0:05 Danko nekompromisne o Čaputovej: Tieto veci mi na prezidentke prekážajú

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) neurobil nič pre to, aby mali dôchodc…