SaS: Pakt o migrácii je nebezpečný dokument, Slovensko ho nesmie podpísať

8. 11. 2018 15:30

Globálny pakt OSN o migrácii je nebezpečný dokument a opozičná SaS je zásadne proti tomu, aby ho Slovensko podpísalo. Na tlačovej konferencii to vyhlásil šéf liberálov Richard Sulík s výzvou, aby dal premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) pokyn ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi (nominant Smeru-SD) tento dokument nepodpísať.

SaS: Pakt o migrácii je nebezpečný dokument, Slovensko ho nesmie podpísať
Foto: Reprofoto - Facebook/Richard Sulík
Popis: Richard Sulík

Zástancovia migrácie tvrdia, že migrácia tu vždy bola, je a bude. Toto je porazenecký postoj nehodný každej suverénnej vlády. Zároveň, tento výrok nie je úplný, treba ho doplniť o to, že mnohokrát sa ľudia proti migrácii bránili a často sa aj ubránili," povedal. Podľa Sulíka je totiž kľúčové, že len domáce obyvateľstvo má právo rozhodnúť, kto na jeho území bude žiť a kto nie. Plne rozumieme obavám občanov SR z migrácie, lebo chcú, aby krajina, v ktorej žijú, patrila ich deťom a vnúčatám. K tomuto sa hlásim, preto som proti migrácii a som zásadne proti masovej migrácii," odkázal Sulík.

Na margo paktu poznamenal, že je údajne nezáväzný, ale slovo záväzok obsahuje 86-krát. Aj keď nie je právne vymožiteľný, zakladá zvykové právo a môže slúžiť ako podklad pre právne záväzné dokumenty. Toto je tá salámová metóda," varoval.

Sulík priblížil, že podľa článku 7 globálneho paktu je to právne nezáväzný rámec spolupráce. Ale článok 8 sa začína vetou, že tento globálny rámec vyjadruje náš spoločný záväzok zlepšiť spoluprácu v oblasti migrácie. Celé je to postavené na tom, že migrácia bude väčšia a my ju máme lepšie manažovať. Ani slovo o tom, že štáty majú právo sa proti migrácii brániť. V bode 16 je 23 cieľov a píše sa tam, že každý z nich obsahuje záväzok, po ktorom nasleduje celý rad opatrení a aktivít. Ak dohodu podpíšeme, vytvoríme priestor pre silný politický tlak a budeme musieť tento záväzok po politickej stránke aj naplniť," povedal s tým, že táto dohoda je tou povestnou nohou vo dverách.

Dodal, že nikde v dokumente sa neuvádzajú práva a ochrana domáceho obyvateľstva. A teda sa nepíše ani o tom, aby domáci obyvatelia mohli trvať na tom, aby sa migranti museli prispôsobiť ich kutlúre a zvyklostiam. Na druhej strane sa ale píše o rovnakých právach, preto ju označuje za nebezpečnú.

Klus: Ide o nevyvážený text plný kompromisov

Podľa poslanca Martina Klusa ide o nevyvážený text plný kompromisov, najmä z dôvodu, že na dohode spolupracovali krajiny, ktoré prijímajú migrantov s tými, ktoré ich vysielajú. Pre krajiny Európskej únie nemá kompakt žiadnu pridanú hodnotu z pohľadu nastavovania noriem a lepšieho riadenia migrácie," dodal.

Liberál rovnako vysvetlil, čo sú ich najväčšie výhrady. Poukázal na znenie článku 7, teda konkrétne to, že je potrebné chrániť ľudské práva migrantov bez ohľadu na ich status, teda či ide o ekonomických migrantov, alebo utečencov". A tým pádom je tento postoj nad rámec samotného názvu, teda že má ísť o bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu, pretože týmto spôsobom nerozlišuje medzi legálnou a nelegálnou migráciou. 

Rovnako ako jeho šéf označil za najväčší problém paktu jeho politickú záväznosť. SaS sa preto rozhodla predložiť na najbližšiu schôdzu NR SR návrh na uznesenie, ktorým by parlament požiadal vládu, aby nepristúpila k tomuto paktu," dodal. To, že o dokumente chce na pôde parlamentu diskutovať aj koaličná SNS, liberáli vítajú a budú v tejto veci spolupracovať.

Proti podpísaniu globálneho paktu sa vyjadrili aj poslanci zo Sme rodina. Podľa predsedu strany Borisa Kollára by sa Slovensko malo najprv venovať svojim občanom, ktorí mnohí trpia chudobou. Mnohí dôchodcovia sa každý mesiac musia pomaly rozhodnúť, či umrieť od hladu, alebo na chorobu. Lebo majú tak málo peňazí, že si nemôžu kúpiť aj lieky, aj jedlo. My máme krajinu v takejto mizérii a ideme sa dohadovať o prijímaní sýrskych detí či o otváraní náruče. Slovensko si toto nemôže dovoliť," povedal kriticky. Poslanec Ľudovít Goga pakt označil za rozporuplný dokument. Vstupuje do integrity suverénnych štátov a oslabuje ich zvrchovanosť v oblasti regulácie migračnej politiky," vysvetlil. 

Lajčák: Ide o politický dokument

Lajčák nedávno okrem iného vyhlásil, že Globálny pakt OSN o migrácii je politický dokument, ktorý členské krajiny do ničoho nenúti a formulovanie migračnej politiky ostáva suverénnym právom každého štátu. V dokumente sa podľa jeho slov nepíše, že migrácia je ľudské právo ani to, že nie je rozdiel medzi legálnou a nelegálnou migráciou.

JUDr. Miroslav Lajčák

  • BPP
  • minister zahraničných vecí a európskych záležitostí

Premiér Pellegrini ubezpečil občanov SR, že Slovensko nijako nemení svoju pozíciu v otázke migrácie. Tvrdí, že vláda pod jeho vedením v žiadnom prípade neurobí nič, čo by mohlo akokoľvek ohroziť či oslabiť bezpečnosť a suverenitu SR.

Na prijatí migračného paktu sa 193 členských štátov OSN dohodlo v septembri 2016. Práce na jeho texte sa začali v apríli 2017. Cieľom 34-stranového dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov. Zdôrazňuje sa v ňom nedotknuteľnosť suverenity jednotlivých krajín a ich právo na vlastnú podobu migračnej politiky. Viac sme písali TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Koalícia sa nekoná! Ego zvíťazilo. Nielen progresívci ukazujú na Kisku, ten už reaguje

16:17 VIDEO Koalícia sa nekoná! Ego zvíťazilo. Nielen progresívci ukazujú na Kisku, ten už reaguje

Lídri opozičných strán sa vo štvrtok na spoločnej koalícii nedohodli.