SR-RAKÚSKO: Pellegrini a Fischer hovorili o Grécku aj migrantoch

13. 7. 2015 17:43

Zhodnotenie vzťahov medzi Rakúskom a Slovenskom, migranti v Európe, riešenie krízovej situácie v Grécku, alebo projekt duálneho vzdelávania podľa rakúskeho vzoru. Týmito témami sa na dnešnom stretnutí zaoberali rakúsky prezident Heinz Fischer a predseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini. Fischer pricestoval na návštevu Slovenska na pozvanie prezidenta Andreja Kisku.

SR-RAKÚSKO: Pellegrini a Fischer hovorili o Grécku aj migrantoch
Foto: SITA
Popis: Sprava: Prezident Andrej Kiska a predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini

Na margo vzájomných vzťahov oboch krajín Pellegrini vyhlásil, že Rakúsko je pre Slovensko, vzhľadom na svoju blízkosť, strategicky dôležitým partnerom. Svedčí o tom podľa neho aj fakt, že Rakúsko je celkovo druhým najväčším investorom u nás. Predseda parlamentu zároveň dodal, že v našej krajine svoje podnikanie rozvíja takmer 2 500 rakúskych spoločností a naším záujmom je rozvinúť vzájomnú spoluprácu napríklad aj v oblasti inovácií.

Stabilita eura, eurozóny a Európskej únie je dôležitá

Pri diskusii o situácii v Grécku obaja politici ocenili dnešný postup rokovaní v Bruseli a spoločne sa zhodli na tom, že je nevyhnutné byť vždy pripravený na všetky možné scenáre vývoja tak, aby bola zabezpečená stabilita eura, eurozóny a Európskej únie ako celku. V súvislosti s problematikou utečencov rakúsky prezident uviedol, že situácia v Rakúsku je vystupňovaná najmä neustálym pribúdaním nových žiadostí o azyl.

Rakúšania nám pomáhajú v rámci projektu duálneho vzdelávania

Zároveň Heinz Fischer poďakoval za gesto, ktoré Slovensko ponúklo vo forme dočasného ubytovania 500 žiadateľov o azyl na našom území. Ponuka zo Slovenska je podľa neho dôkazom dobrej susedskej spolupráce. V Rakúsku podľa prezidenta denne pribúda okolo dvesto nových žiadateľov o azyl, preto sú kapacity v rakúskych utečeneckých táboroch vyťažené na maximum. Pellegrini sa v rámci diskusie poďakoval Fischerovi za účasť rakúskych partnerov na projekte duálneho vzdelávania.


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

17:56 VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

Demolačný stroj, pomocou ktorého sa budú realizovať búracie práce na výbuchom a požiarom poškodenej …