ŠOKUJÚCI PRIESKUM Kotlebovci sú druhí najsilnejší a predbehli SaS

28. 2. 2019 15:20

ĽSNS je podľa najnovšieho prieskumu agentúry Focus s takmer 12 % druhá, tesne predbehla SaS. Kotleba si tak polepšil o vyše tri percentuálne body. Smer by vyhral s 21 %, koalícia PS a Spolu má vyše 9 %. OĽaNO jemne padlo.

ŠOKUJÚCI PRIESKUM Kotlebovci sú druhí najsilnejší a predbehli SaS
Foto: TASR
Popis: Na snímke poslanec NR SR Marian Kotleba.
reklama

Posun kotlebovcov sa značne zvýšil medzi januárom a februárom: narástli o viac ako tri percentuálne body. Kotlebovu stranu by vo februári volilo takmer 12 percent voličov. K nárastu podpory došlo v čase, keď Marian Kotleba kandiduje za prezidenta a má po Slovensku výraznú bilbordovú kampaň.

SaS medzimesačne klesla len mierne, na úrovni štatistickej chyby, vo februári by ju volilo 11,2 percenta ľudí. Za ňou nasleduje koalícia dvoch nových strán: Progresívneho Slovenska a strany Spolu, ktorú by volilo 9,5 percenta ľudí. V parlamente by ešte boli aj ďalšie strany: hnutia Sme rodina a OĽaNO Igora Matoviča, SNS, KDH a Most-Híd.

Ak by sa voľby skončili takto, Smer by mal v parlamente 35 poslancov, Kotleba devätnásť, SaS 18, koalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu by získali 16 mandátov.

Hnutie Sme rodina Borisa Kollára by zastupoval rovnaký počet poslancov, OĽaNO 14, SNS 12, KDH 11 a Most-Híd deväť poslancov. Znamená to, že súčasné opozičné strany (SaS, PS/Spolu, OĽaNO, Sme rodina, KDH) bez Kotlebu by mali v parlamente 75 poslancov, teda presnú polovicu. Vládne strany by tiež nemali väčšinu, Smer, SNS a Most-Híd by zastupovalo 56 poslancov.

Agentúra Focus uskutočnila v dňoch 21. 2. – 26. 2. 2019 prieskum verejnej mienky formou osobného dopytovania. Výberovú vzorku tvorilo 1022 respondentov. Anketári sa pýtali otázku: Teraz si, prosím, predstavte, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany a hnutia. Ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…