SNS vie prekročiť svoj tieň. Som predsedom úžasnej strany, vyhlásil Danko po podpise dodatku ku koaličnej zmluve. Podľa Fica vyšli z krízy posilnení

11. 9. 2017 15:00

Koaliční lídri Robert Fico (Smer-SD), Béla Bugár (Most-Híd) a Andrej Danko (SNS) podpísali dodatok ku koaličnej zmluve. Urobili tak dnes vo vládnom hoteli Bôrik. Časom by malo dôjsť aj k doplneniu programového vyhlásenia vlády.

SNS vie prekročiť svoj tieň. Som predsedom úžasnej strany, vyhlásil Danko po podpise dodatku ku koaličnej zmluve. Podľa Fica vyšli z krízy posilnení
Foto: TASR
Popis: Robert Fico (Smer-SD) a Andrej Danko (SNS)
reklama

„S potešením konštatujem, že sme sa dohodli na nových pravidlách,“ vyhlásil premiér bezprostredne po podpísaní dodatku. Jedným z takýchto nových pravidiel bude, že sa predsedovia koaličných strán budú stretávať každý pondelok, čo im umožní pripraviť sa tak na rokovania národnej rady, ako aj vlády, ktoré sa konajú zväčša v utorky a stredy.

Dohodli sa podľa neho aj na tom, že kým sa predloží na rokovanie nejaký materiál, musia ho dostať partneri 24 hodín predtým.

Komunikáciu chcú vládne strany posunúť ešte ďalej. Je záväzok, že vytvárame krajské a okresné koaličné rady. K tomu nás ťahá záväzok byť úspešní v krajských voľbách,“ doplnil Fico. Novembrové voľby do vyšších územných celkov budú podľa jeho slov významným testom toho, kde sa nachádzame a kto má akú politickú silu. Podpis dodatku je podľa neho formálny krok a po ňom majú nasledovať ďalšie obsahové rozhodnutia.

Na snímke sprava koaliční lídri Béla Bugár (Most-Híd), Robert Fico (Smer-SD) a Andrej Danko (SNS) Autor: TASR

Fico dodal, že vládna koalícia vyšla z doterajšej krízy posilnená. Zopakoval, že voči aktuálnej vláde nie je alternatíva. „Dnes na Slovensku nie je alternatíva, ktorá by mohla túto vládnu koalíciu nahradiť,“ vyhlásil Fico s tým, že opozícia je spolok amatérov, ktorí ťahajú Slovensko do izolácie, amatérov, ktorí si myslia, že Francúzsko a Nemecko sú okresná liga, a ľudí, ktorí za každú cenu chcú vyvolávať zlo a nenávisť.

Dobré zmluvy, dobré vzťahy

Líder SNS Andrej Danko po podpise dodatku vyhlásil, že základom dobrých vzťahov sú vždy dobré zmluvy. „Vážim si, že sme našli mechanizmus, ktorý môže predchádzať nedorozumenia, ku ktorým na rokovaniach vlády v minulosti dochádzalo,“ uviedol predseda SNS. Podľa neho je normálne, že v rámci koalície vzniká medzi jednotlivými partnermi rivalita. „Človek musí hľadať kompromis a nám sa to napriek istým turbulenciám podarilo,“ myslí si. Danko prízvukoval, že chce plniť svoje úlohy ako predseda NR SR a nie sa utápať v boji.

Potvrdil tiež, že novou ministerkou školstva bude terajšia riaditeľka Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied Martina Lubyová. „Snažil som sa ukázať, že SNS vie prekročiť svoj tieň,“ odôvodnil Danko jej výber. „Som predseda úžasnej strany a kolektívu poslancov, ktorí keď sa dohodnú, konajú spoločne.“ Pri výbere sa snažil Danko nájsť takého človeka, ktorý dokáže spoločnosť ubezpečiť, že tu je záujem hľadať transparentnosť. „Snažil som sa nájsť človeka, ktorý dokáže skĺbiť aj tretí sektor, aj názory opozície, aj tejto vládnej koalície, pretože beriem ministerstvo ako určitú zodpovednosť k ľudom a k tejto spoločnosti,“ dodal.

Postúpili sme o krok ďalej

Podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára postúpila koalícia o krok ďalej. „Podpísali sme dokument, ktorý spresňuje a vyšpecifikuje ďalšie fungovanie vládnej koalície. Pevne dúfam, že toto spresnenie nám pomôže predísť rôzne šumy a nedorozumenia,“ uviedol Bugár. Fungovanie vládnej koalície si predstavuje tak, že partneri budú rokovať a až potom o tom informovať. „Postúpili sme o krok ďalej. Máme vyšpecifikované spôsoby spolupráce aj na nižších úrovniach a na základe toho budeme vedieť oveľa rýchlejšie a efektívnejšie splniť tú časť programového vyhlásenia vlády,“ doplnil Bugár.

Nie je podľa neho dôležité, či táto vláda vydrží s touto koaličnou zmluvou. „Keď bude treba, tak ju zas doplníme. Pre nás je podstatné, aby táto vláda splnila svoje sľuby. O to sa snažíme,“ doplnil Bugár. Danko dodal, že partneri urobia všetko pre to, aby vládna koalícia vydržala. 

V súvislosti s konkrétnymi opatreniami Fico informoval, že Smer-SD už dlhšie hovorí o príplatkoch za nočnú prácu či sobotu a nedele, o zvyšovaní minimálnej mzdy a zmenách v odmeňovaní žien. Fico tiež potvrdil intenzívnu prácu na 13. plate. Danko zopakoval záujem o slovenské aerolínie. Je to téma aj pre Fica.

Dodatok pripravila pracovná skupina po dohode koaličných lídrov, ktorí posledné týždne riešili koaličnú krízu. V tej sa ocitli po tom, ako Danko vypovedal od 1. septembra koaličnú zmluvu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bodva plná plastového odpadu. Pri čistení pomáhali aj dobrovoľníci z osady. Budaj plánuje zmenu zákona

18:16 Bodva plná plastového odpadu. Pri čistení pomáhali aj dobrovoľníci z osady. Budaj plánuje zmenu zákona

Do sobotňajšieho čistenia úseku rieky Bodva v katastri obce Jasov v okrese Košice-okolie, ktorú zapl…