SNS cúvla, Fico vyhral, hodnotí Baránek. Je tu však dôležité ALE

8.9.2017 11:00

Politický analytik Ján Baránek pre PL.sk nevylúčil, že informácia o Dankovom zapletení do korupcie v súvislosti s Plavčanovými eurofondmi, ktorú priniesla poslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS), mohla byť príčinou, prečo sa SNS napokon zdržala hlasovania o odvolaní ministra práce Jána Richtera (Smer-SD). Z hľadiska posolstva voličom ide podľa neho o Ficovo víťazstvo.

SNS cúvla, Fico vyhral, hodnotí Baránek. Je tu však dôležité ALE
Foto: Facebook, Slovak Political Watchdog - strážny pes na politikov
Popis: Politický analytik Ján Baránek

Možno podľa vás výsledok hlasovania o odvolaní Richtera označiť za výhru Smeru a porážku SNS?

Povedal by som, že áno, hoci vlastne nevieme, čo SNS vyrokovala. No smerom k verejnosti je to víťazstvo Smeru, lebo verejnosť vie len to, čo je v médiách. Možno časom ešte vyjde niečo najavo, čo SNS vyrokovala za to, že Richter a tým pádom koalícia nepadla. Ak je reč o posolstvách voličom a verejnosti, tak SNS cúvla, Fico vyhral.

Prečo podľa vás Danko cúvol?

To je ťažká otázka. Niečo naznačovala Nicholsonová, ale to, samozrejme, môže byť vo sfére nejakej virtuálnej reality. Musíme sa baviť o viacerých dôvodoch. Jeden z dôvodov môže byť to, čo naznačila Nicholsonová, druhý z dôvodov je, že by boli predčasné voľby. Tam už potom nefunguje žiadna koalícia, potom sú to súperi a vôbec by nebolo isté, či by to SNS uhrala tak, že oni nejako oprávnene koalíciu rozbili. Lebo Fico a Smer sú v tomto veľmi ťažkým súperom, takže tam by reálne hrozilo, že by to maslo ostalo na hlave SNS a mohlo by sa to odraziť na volebnom výsledku. Tretí dôvod sú pozadia politických strán, aj koaličných. Viem si predstaviť, že tlačili k tomu, aby koalícia fungovala ďalej. Nemyslím tým len politické pozadia, ale aj ekonomické. A toto mohol byť reálny silný tlak a veľmi silný dôvod.

Zaznievajú názory, že týmto hlasovaním sa SNS úplne odpísala a stratila časť voličskej základne. Myslíte si, že je to tak,alebo sa volič SNS otrasie?

Nemyslím si, že stratili voličskú základňu, to zas nie. Čo sa týka Danka alebo zvyšku SNS, nikto neprišiel s kauzou nejakého zásadného korupčného škandálu, s výnimkou ministra školstva, ktorý je však odvolaný. Táto kauza bola skôr strategicko-koaličná, nešlo o Gorilu 2. Prvá Gorila pochovala SDKÚ. Takže preferenciami to určite mohlo zatriasť, môže tam byť nejaký mierny pokles, ale nemyslím si, že to bude natoľko výrazné, že zrazu sa SNS ocitne niekde pod hladinou päť percent. Vždy v takýchto turbulentných situáciách sú preferencie nestabilné a o mesiac uvidíme, kde sa to zastabilizuje, či sa to vráti, alebo nie.

Čo sa bude diať ďalej?

Prichádza na rad dodatok ku koaličnej zmluve, uvidíme, čo tam bude, čo SNS vyrokuje, aké ústupky tam sú a možno tam uvidíme aj dôvod, že prečo SNS nakoniec cúvla. Preto netreba ešte predbiehať, uvidíme, čo bude v tom dodatku a či sa tam objaví niečo, o čom budeme môcť povedať, že to bolo preto, že nakoniec nezahlasovali za odvolanie Richtera, lebo dostali protihodnotu.

Myslíte, že Danko bude mať aj nejaké ďalšie požiadavky okrem už zverejnených?

Myslím, že áno, ale nevieme aké.

Netrúfate si ich odhadnúť?

Niečo naznačoval, že chce podpredsedu vlády, nie teda pre seba, ale pre stranu. Takže uvidíme, treba počkať, lebo to by sme sa len dohadovali.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Výbušná kniha o kauze Cervanová. Pomáhal som šíriť konšpirácie. Odsúdení vrahovia sú vinní, priznáva novinár. Na večierku sa s nimi objavil aj Kiska

14:40 Výbušná kniha o kauze Cervanová. Pomáhal som šíriť konšpirácie. Odsúdení vrahovia sú vinní, priznáva novinár. Na večierku sa s nimi objavil aj Kiska

Za vraždu mladej medičky, ktorá sa udiala pred vyše 40 rokmi, viackrát právoplatne odsúdili sedem mu…