SNS: Nepristanete. Môžete len preletieť. Stalo sa to prvýkrát od vstupu do NATO

14. 6. 2019 9:40

Ministerstvo obrany Slovenskej republiky podľa medializovaných informácií nevyhovelo našim spojencom a cestou z cvičenia nepovolilo pristátie amerických vrtuľníkov na našom území. Tie môžu len preletieť. Zatiaľ čo Slovensko môže utŕžiť medzinárodnú hanbu, piešťanské letisko s napätým rozpočtom neutŕži nič.

SNS: Nepristanete. Môžete len preletieť. Stalo sa to prvýkrát od vstupu do NATO
Foto: TASR
Popis: Ilstračná snímka vrtuľníky letisko Piešťany

Keď sa na konci mája presúvala skupina amerických vrtuľníkov z Nemecka na medzinárodné cvičenie Saber Guardian, naplánovala si medzipristátie v Piešťanoch. Dvojdňovú zastávku cestou z Nemecka na juh využili na natankovanie paliva a prečkanie zlého počasia.

Vrtuľník USA Black Hawk Zdroj: TASR

Cestou späť, o tri týždne neskôr, by to však mal byť problém. Ako informoval Denník N, nominanti SNS na ministerstve obrany medzipristátie americkej vojenskej techniky nepovolili, môžu ponad naše územie len preletieť. Medzipristátie vraj nepovoľujú naše zákony a mohli by ohroziť našu suverenitu.

Nečakaný krok ministerstva verejne kritizuje predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič (OĽANO). Odkazuje najmä na skutočnosť, že pre málo využívané letisko v Piešťanoch ide o dôležitý zdroj financií. „Vrtuľníky prišli, pristáli, natankovali, piloti prespali v piešťanských hoteloch a ráno odleteli. Zaplatili za to viac ako 20 000 eur,“ vysvetľuje.

Pre tamojšie letisko ide o nie nezanedbateľný príjem. „Zachraňujte letisko, keď na ministerstve sedí niekto, kto pošle viac ako 20 000 eur do Maďarska, Česka alebo iného štátu a ešte sa bude zakrývať štátnou vlajkou, lebo SNS. V máji boli u nás na letisku v Piešťanoch a žiaden problém. Stále sme rovnako suverénni,“ krúti hlavou sa a dodáva, že letiská sa bežne predbiehajú, aby mohli takúto službu ponúknuť.

Počínanie ministerstva kritizuje generál vo výslužbe Pavel Macko, ktorý je členom strany SPOLU-OD. „Ide o bezprecedentný akt voči spojencom potenciálne ohrozujúci ich bezpečnosť počas preletu, ak im nedovolíme ani dotankovať,“ hovorí. Vysvetľuje, že je veľký rozdiel medzi pobytom cudzích vojsk a ich presunom. K tranzitu patria aj medzipristátia, počas ktorých môže dôjsť k opravám či tankovaniu.

„Je nepredstaviteľné, aby Slovensko bez vážneho dôvodu odmietlo presun alebo medzipristátie a doplnenie techniky pre spojenecké jednotky, najmä v situácii, keď ide o návrat zo spojeneckého cvičenia,“ hovorí P. Macko a pýta sa: „Majú sa spojenci v budúcnosti obávať toho, že v prípade potreby Slovensko radšej nechá spojenecké lietadlá havarovať namiesto toho, aby im umožnilo núdzové pristátie na svojom území?“

Pavel Macko je presvedčený o tom, že by si na konanie úradníkov mal posvietiť premiér Peter Pelegrini. „Pokiaľ by sa ukázalo, že nešlo len o babráctvo úradníkov, ale o politicky motivované konanie vyvolané verejne deklarovaným postojom časti SNS k našej zahraničnej politike a členstvu v NATO, mal by predseda vlády konať smerom k okamžitému odobratiu rezortu obrany národniarom,“ vyzýva.

Zároveň dodáva, že konať by mala aj Generálna prokuratúra alebo Vojenské spravodajstvo, pričom on sám uvažuje o podaní, no počká, ako sa situácia s medzipristátím napokon vyvinie. „Ak budem dávať podnet na Generálnu prokuratúru, tak smerom k porušovaniu zákonného postupu. Teda nie ako trestné oznámenie. Vidím tam marenie úlohy verejným činiteľom,“ uzavrel bývalý generál Ozbrojených síl Slovenskej republiky Pavel Macko.

Autor: TK

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Koalícia sa nekoná! Ego zvíťazilo. Nielen progresívci ukazujú na Kisku, ten už reaguje

16:17 VIDEO Koalícia sa nekoná! Ego zvíťazilo. Nielen progresívci ukazujú na Kisku, ten už reaguje

Lídri opozičných strán sa vo štvrtok na spoločnej koalícii nedohodli.