SNP: Hanbím sa za takého župana, povedal Pellegrini, keď nechal Kotleba vyvesiť na úrade čierne zástavy

29. 8. 2015 18:00

Zhruba 2 500 ľudí sa dnes zúčastnilo v areáli Pamätníka Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici na slávnostnom zhromaždení, ktoré bolo oficiálnou časťou centrálnych osláv dnešného 71. výročia vypuknutia SNP. Medzi oficiálnymi hosťami boli aj najvyšší ústavní činitelia Slovenska, predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu Rumunska Valeriu Zgonea, zástupcovia samospráv i 37 veľvyslanectiev na Slovensku.

SNP: Hanbím sa za takého župana, povedal Pellegrini, keď nechal Kotleba vyvesiť na úrade čierne zástavy
Foto: SITA
Popis: Členovia vlády na čele s premiérom Robertom Ficom (vpravo) počas pietneho aktu kladenia vencov v areáli Pamätníka SNP v rámci centrálnych osláv 71. výročia Slovenského národného povstania
reklama

Podujatie malo už tradičný priebeh, keď sa začalo kladením vencov v pietnej sieni Pamätníka SNP a pokračovalo slávnostným zhromaždením s príhovormi hostí. Prezident Andrej Kiska vyzdvihol ako odkaz SNP to, že Slovensko vie rozoznať zlo, dokáže sa mu postaviť a ľudia, aby zostali ľuďmi a chránili ľudské hodnoty, sa v takej chvíli stanú hrdinami a sú pripravení vzdorovať aj presile. Bojovníci a podporovatelia SNP sa podľa neho nezjednotili pre túžbu po dobrodružstve ani pre politické úvahy o povojnovom postavení Slovenska. „Ľudia, ktorí sa zapojili do Povstania, mali vyšší cieľ: bez ohľadu na pôvod, politické presvedčenie alebo vieru si želali vykoreniť všetky fašistické, rasistické a totalitné tendencie a praktiky v Európe aj na Slovensku. Ľudia na Slovensku povstali proti názoru, že relatívny blahobyt sa dá a smie vykúpiť spojenectvom so zlom alebo jeho tolerovaním,“ uviedol prezident. Ocenil, že na to, aby ľudia zostali ľuďmi, museli prekonať strach postaviť sa zlu a tým sa stali hrdinami.

Premiér Robert Fico označil SNP za chrbtovú kosť nášho národa a za perlu, ktorou by sa určite chceli pýšiť aj príslušníci iných národov. Väčšiu časť svojho prejavu však venoval utečeneckej kríze a kritike európskej politiky v tejto veci. Príliv utečencov označil za hrozbu pre európsky spôsob života, tradície a hodnoty. „Netvárme sa, že nevidíme strach ľudí, lebo nás v to nútia médiá a mimovládne organizácie. Ale my cítime, že ľudia sa boja – a nielen na Slovensku, boja sa v celej Európe. Netvárme sa, že nevidíme príčiny tohto javu a netvárme sa ani, že sme schopní tento problém vyriešiť tak, že všetkých prichýlime s otvorenou náručou. Bez ohľadu na to, či sú to ekonomickí špekulanti alebo ľudia, ktorí reálne potrebujú ochranu,“ uviedol Fico. Vyhlásil, že Slovensko povinné kvóty migrantov odmietne aj v budúcnosti. „Krajina musí mať právo vybrať si človeka, o ktorého sa vie reálne postarať. Veď my nie sme schopní integrovať vlastných rómskych spoluobčanov, ktorých máme státisíce. Ako môžeme integrovať ľudí, ktorí sú niekde úplne inde tradíciami, náboženstvom, spôsobom života,“ dodal Fico.

Kotlebove čierne zástavy

Na budove Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sú dnes vedľa slovenskej zástavy vyvesené aj dve čierne vlajky. Či ide o svojský príspevok súčasného vedenia župy k výročiu SNP sa nepodarilo zistiť, keďže sa s hovorcom nedá skontaktovať. Súčasný župan Marian Kotleba sa o SNP vyjadruje negatívne, keďže podľa neho znamenalo koniec slovenskej štátnosti. Pri vlaňajších oslavách dal na fasádu župného úradu vyvesiť transparent s nápisom „Yankees go home! Stop NATO!. Podľa predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho je vyvesenie čiernych vlajok v deň výročia SNP hanebné. „Určite ich nevyvesil ako úctu tým padlým, ale vyvesil ich, ako ho poznám, aby vyjadril svoj nesúhlas s tým, ako vyzerá naša história. Je to naozaj veľká hanba a ako Bystričan sa hanbím, že takýto predseda sedí na stoličke BBSK“ povedal Pellegrini.

Oslavy 71. výročia SNP pokračujú po oficiálnej časti kultúrnym programom s vystúpeniami ľudovej hudby Ďatelinka, súboru PUĽS, Roba Grigorova, orchestra Cigánski diabli so Sisou Sklovskou, večerným koncertom Štátnej opery a viacerými sprievodnými podujatiami. Organizátori z Múzea SNP očakávajú, že celkovo sa na oslavách zúčastní okolo 10-tisíc ľudí.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…