SMK sa bije za menšiny. Toto navrhuje spraviť so zbierkou zákonov

6. 2. 2017 15:54

Zbierku zákonov je potrebné doplniť tak, aby právne predpisy bolo možné nájsť nielen v štátnom jazyku, ale aj v jazykoch národnostných menšín. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave na to poukázali predstavitelia Strany maďarskej komunity (SMK), ktorí v tomto zmysle navrhujú novelizovať zákon o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov Slovenskej republiky.

SMK sa bije za menšiny. Toto navrhuje spraviť so zbierkou zákonov
Foto: TASR
Popis: SMK
reklama

Podľa predstaviteľov SMK je tento krok predpokladom na efektívnejšie zabezpečenie výkonu verejnej správy v súlade s naplnením jazykových práv príslušníkov národnostných menšín.

„Považujeme za nevyhnutné umožniť príslušníkom národnostných menšín, aby sa oboznámili s aktuálnym znením najdôležitejších právnych predpisov a právnych predpisov, ktoré sa najviac dotýkajú ich práv, aj v ich vlastnom materinskom jazyku," priblížila iniciatívu podpredsedníčka SMK pre oblasť samosprávy a verejnej správy Ildikó Kőrösi. "Máme na mysli zverejňovanie právnych predpisov v jazykoch národnostných menšín, najmä v rozsahu ústavy, ústavných zákonov, zákonov kódexového charakteru, právnych predpisov medzinárodného práva a iných aktov, ktoré sa týkajú práv a postavenia príslušníkov národnostných menšín," doplnila.

Poukázala tiež na to, že verzie v jazykoch menšín by mali byť ľahko dostupné prostredníctvom elektronickej podoby zbierky zákonov na portáli Slov-Lex, ktorú prevádzkuje Ministerstvo spravodlivosti SR, rovnako na ústrednom portáli verejnej správy slovensko.sk.

Kőrösi je presvedčená, že v súčasnom procese informatizácie spoločnosti, v ktorej sa vynakladajú obrovské prostriedky na elektronickú komunikáciu úradov s občanmi, by sa požiadavka dala splniť s minimálnymi nákladmi. "Slovensko by tak splnilo záväzky plynúce z medzinárodných dohôd, ako je Európska charta regionálnych alebo menšinových jazykov, ale nadviazalo by i na právne tradície na území Slovenskej republiky," dodala.

S iniciatívou sa predstavitelia SMK chystajú ešte dnes obrátiť na Ministerstvo spravodlivosti SR.


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Len prednostovia OÚ. Treba vytvoriť hranice, kde sa politika začína aj sa končí, hovorí premiér o výmene v štátnej správe

10:35 Len prednostovia OÚ. Treba vytvoriť hranice, kde sa politika začína aj sa končí, hovorí premiér o výmene v štátnej správe

Predseda vlády Igor Matovič vidí za zámerom svojho hnutia OĽaNO vymeniť všetkých 72 prednostov okres…