SLEDOVALI SME ONLINE Vrahovia. Dosť bolo Fica. Kaliňák do basy. Desaťtisíce ľudí vyšli do ulíc

9. 3. 2018 19:00

AKTUALIZOVANÉ VIDEO V desiatkach slovenských miest, ale i svetových metropolách sa v piatok uskutočnia zhromaždenia s názvom Postavme sa za slušné Slovensko. Najväčšie sa očakáva v Bratislave. Organizátori požadujú dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov, novú dôveryhodnú vládu, ktorej súčasťou nebudú ľudia, u ktorých existujú podozrenia z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin.

SLEDOVALI SME ONLINE Vrahovia. Dosť bolo Fica. Kaliňák do basy. Desaťtisíce ľudí vyšli do ulíc
Foto: TASR
Popis: Zhromaždenie Postavme sa za slušné Slovensko, Námestie SNP v Bratislave.
reklama

Fotogaléria: - Postavme sa za slušné Slovensko, 9. 3. 2018

Zhromaždenie Postavme sa za slušné Slovensko, Náme...
Zhromaždenie Postavme sa za slušné Slovensko, Náme...
Zhromaždenie Postavme sa za slušné Slovensko, Náme...
Zhromaždenie Postavme sa za slušné Slovensko, Náme...
Zhromaždenie Postavme sa za slušné Slovensko v Trn...
Policajti dohliadajúci na zhromaždenie Postavme sa...

19.10 Situácia je pomerne pokojná. Ľudia sa pomaly rozchádzajú aj spred úradu vlády. Podľa viacerých zdrojov sa účasť v Bratislave pohybovala okolo 50-tisíc ľudí. Sledovanie online ukončujeme.

18.50 Kde sú tie kocky?“ Vrahovia!“ kričí dav.

18.48 Pred úradom vlády už je niekoľko stoviek ľudí, ktorí skandujú heslá a rôzne vulgarizmy. 

18.42 Za mreže“ Dosť bolo Fica!“ kričí niekoľko desiatok ľudí pred bránou Úradu vlády SR. 

Zdroj: TASR

18.30 Dav sa v Bratislave pomaly rozchádza. Niekoľko desiatok ľudí smeruje pred úrad vlády. V uliciach sú stovky policajtov.

18.16 Veľa ľudí však stále ostáva na Námestí SNP a kričí: Dosť bolo Fica!

Zhromaždenie Postavme sa za slušné Slovensko v Košiciach Zdroj: TASR

18.15 „Sme za slušné Slovensko. Tak to aj ukážme,“ ukončila protest Karolína Farská. Oficiálne sa nikam nepochoduje.

18.13 Protest v Bratislave sa pomaly končí. Organizátori opakovane žiadajú, aby sa ľudia nedali strhnúť prípadnými výtržníkmi.

18.10 Po dospievaní hymny ľudia opäť skandujú. Tentoraz: Kaliňák do basy!

Zdroj: TASR

18.05 V Bratislave sa spieva štátna hymna. 

18.00 Pochodov za slušnosť sa zúčastnili stovky ľudí aj v susednom Česku. V Prahe si demonštranti, ktorí sa zišli pred budovou veľvyslanectva SR, priniesli aj transparenty so slovami: Za naše deti, ktoré hľadajú pravdu za mamy.“ TASR o tom informoval spoluorganizátor pochodu Miroslav Surmánek.

Momentálne je tu okolo 500 ľudí, očakávame, že príde viac než tisíc. Potvrdila nám to aj česká polícia, ktorá dohliada na túto akciu,“ spresnil a zdôraznil, priebeh pochodu by mal byť priateľský, určite nejde o prevrat. Vyjadrujeme svoj názor, svoju nespokojnosť.

Na pochode podľa Surmánka vystúpi viacero hostí, medzi ktorými bude český investigatívny novinár Jaroslav Kmenta, autor knihy Boss Babiš, slovenská režisérka a herečka Tereza Nvotová či Fedor Gál.

17.59 Janko a Marienka, vy ste sa stali hrdinami Slovenska,“ povedal Bezák. Ďakujeme, ďakujeme,“ kričia ľudia.

17.57 RTVS odhaduje účasť v Bratislave na 30-tisíc ľudí.

17.54 Vystupuje arcibiskub Róbert Bezák, ktorý pozdravuje predstaviteľov strany Most-Híd. Nech rozmýšľajú,“ hovorí.

17.52 Organizátori podujatia žiadajú novú dôveryhodnú vládu a vyvodenie politickej zodpovednosti. Žiadame rekonštrukciu vlády alebo predčasné voľby,“ hovorí Farská. Dosť bolo Fica!“ kričí opäť dav.

17.51 V Ružomberku je okolo 3 000 ľudí, píše poslanec NR SR Richard Vašečka.

17.50 Vystupuje sestra zastreleného Jána Kuciaka. Chcem vám všetkým povedať jedno veľké ďakujem,“ vyslovila sa. Zároveň vyzvala na pokojnú demonštráciu. Nie je nám to jedno!“ kričia ľudia.

17.50 Dav v Bratislave silno kričí: Do basy, do basy!“ Juraj Šeliga prosí o úplné ticho a hovorí, že mama zavraždenej Martiny Kušnírovej všetkých pozdravuje.

17.45 Podľa TA3 je v Košiciach okolo 4 000 ľudí. 

17.40 Herec Robert Roth citoval Shakespeara. Kaliňák do basy!“ kričia ľudia.

Zdroj: TASR

17.37 Dav v Bratislave stále silnejšie a silnejšie kričí: Dosť bolo Fica!“ Vystúpila aj zástupkyňa opatrovateliek v Rakúsku Bibiana Kudziová, ktorá povedala, že ľudia tu žijú v strachu. „Aj za vás chceme dnes povedať dosť,“ dodáva.

17.36 Poslanec SaS Martin Klus je v Banskej Bystrici. 

17.35 Protest sa koná aj v Žiline. Informuje o ňom na sociálnej sieti Facebook županka Erika Jurinová.

17.30 Organizátor Juraj Šeliga hovorí, že Námestie SNP  nebolo zaplnené od roku 1989 tak, ako je teraz. Dav stále intenzívnejšie kričí: Dosť bolo Fica!

Zdroj: TASR

17.30 Protestujúcim sa prihovára aj Vladimír Crmoman, zástupca učiteľov: „Nechcem, aby to len vyfučalo a nič sa nezmenilo.“

17.20 Na zhromaždenie s názvom Postavme sa za slušné Slovensko na Námestí SNP v Bratislave si ľudia priniesli aj transparenty.

Zdroj: TASR

17.15 Ľudia sa zišli aj v Prešove.

17.12 Protest sa odohráva aj v Žiline. Fotku na Facebooku zavesil poslanec Ján Marosz z Obyčajných ľudí.

17.10 Organizátori prosia o slušnosť. Dosť bolo Fica!“ kričí dav. Rečniť začína Štefan Hríb. Na Námestí SNP v hlavnom meste rozdávajú odznaky aj nálepky #allforjan.

17.05 Na Námestí SNP v Bratislave víta tisíce ľudí organizátor pochodu Juraj Šeliga a Karolína Farská. Dnes je to o celom Slovensku,“ hovorí Farská a ľudia štrngajú kľúčmi. Všetci sme spolu za slušné Slovensko,“ dodáva Šeliga.

Doprava je odklonená a prístupové cesty sú ohradené policajnými autami a vozidlami MHD. 

17.00 Pokojný protest prebieha už aj v Prahe. Je na ňom poslanec Martin Poliačik.

16.45 Ľudia sa začínajú schádzať na Námestí SNP.

16.35 V centre Bratislavy sa v piatok popoludní konal pochod aj proti americkému finančníkovi Georgeovi Sorosovi. Iniciovala ho mimoparlamentná strana NAJ a jeho úvodu sa zúčastnilo do desať ľudí.

Pochod odštartoval o 16.00 h pred Michalskou bránou. Organizátori i účastníci ním reagovali na politicko-spoločenskú situáciu na Slovensku po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

My hovoríme áno, poďme do tej zásadnej zmeny v spoločnosti, ale nepočuli sme Igora Matoviča (OĽaNO) a Richarda Sulíka (SaS), že chcú zmeniť systém. Oni chcú len vymeniť vládu. Systém sa týmito politickými subjektmi nezmení,“ povedal predseda strany NAJ Viktor Béreš.

Ako prví pochodovali v Sydney

Za slušné Slovensko sa postavilo“ aj niekoľko desiatok ľudí v austrálskom Sydney. Zhromaždení si uctili spomienku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a zároveň pochodovali za lepšie Slovensko. Pre TASR to uviedla spoluorganizátorka pochodu, študentka Lucia Straňáková.

Aj keď som momentálne na opačnom konci sveta, nie je mi jedno, čo sa na Slovensku deje. Nie je to jedno ani ďalším Slovákom žijúcim v Sydney, ktorí ma dnes prišli podporiť v myšlienke za lepšie Slovensko,“ vyhlásila spoluorganizátorka pochodu.

Pochod sa začal o siedmej hodine večer na Martin Place, kde sme mali príhovor, potom sme sa spolu presunuli na Angel Place, kde sme si spoločne uctili minútou ticha Janka Kuciaka a Martinu Kušnírovú,“ spresnila Slovenka v Sydney.

Celý pochod prebiehal vo veľmi priateľskej atmosfére, avšak s nádychom serióznosti, pretože aj my Slováci žijúci v Sydney si uvedomujeme závažnosť momentálnej situácie na Slovensku,“ vyhlásila.

Ani my nie sme spokojní s vládou SR. Aj my sme za to, aby nastúpila nová vláda, prestala panovať korupcia a mafiánske praktiky. Avšak nenechali sme sa strhnúť emóciami a politickými nátlakmi naokolo. Chceli sme, aby náš pochod bol očistený od akýchkoľvek politických názorov. Bol to naozajstný pochod za Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú,“ zdôraznila.

Polícia chce pokojný priebeh

Polícia zrealizuje v súvislosti s piatkovými zhromaždeniami mimoriadne bezpečnostné opatrenia, aby bol ich priebeh pokojný. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to uviedol policajný prezident Tibor Gašpar. Ten ľudí vyzval, aby priebeh podujatí bol pokojný bez incidentov.

Chcem ubezpečiť všetkých, polícia je tu preto, aby zabezpečila pokojný priebeh všetkých zhromaždení. Na druhej strane, absolútnu záruku nemôžem dať za správanie sa niektorých jednotlivcov,“ povedal Gašpar. Ako tvrdí, v týchto dňoch sa v spoločnosti vyvoláva množstvo emócií, a preto nevie, ako budú ľudia reagovať a s akým zámerom na zhromaždenia prídu. Polícia podľa neho monitoruje a už sa aj zaoberá niektorými výzvami, ktoré sa objavili na internete a podnecujú ľudí k agresivite či násiliu počas podujatí. 

Chcú sa zapojiť aj ultra fanúšikovia futbalových klubov

Máme taktiež informácie, že sa chcú zapojiť fanúšikovia niektorých futbalových klubov, najmä tí ultra,“ uviedol policajný prezident. Bol by som rád, aby sa tak nestalo. Vydali sme však pokyny policajtom, ktorí budú v uliciach, aby boli absolútne tolerantní. Tí, ktorí budú priamo pri zhromaždení, majú klasickou hliadkovou službou kontrolovať priebeh zhromaždení,“ spresnil Gašpar.

Verejnosť zároveň vyzýva, aby sa v prípade zistení, že dochádza k narušeniu pokojného priebehu podujatí, obrátila priamo na prítomnú políciu či zavolala na linku 158. 

Dopravu na miestach zhromaždení a v ich okolí budú regulovať dopravní policajti. Gašpar upozorňuje najmä na dopravné obmedzenia v Bratislave, a to zhruba od 16.30 h na Námestí SNP a v okolitých uliciach. Verejnosť tu musí počítať aj s obmedzením MHD. Vodičom, ktorí zvyknú parkovať svoje autá na týchto miestach centra Bratislavy, odporúča policajný prezident, aby si ich preparkovali a nedošlo tak k ich poškodeniu. Gašpar zároveň vyzval, aby účastníci zhromaždení nepoužívali drony.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

0:02 Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

ROZHOVOR Sociológ Pavel Haulík priznáva, že predvolebná kampaň bola tentoraz poriadne náročná. Na du…