SEN: Vyzývajú na zmenu zákona o príspevkoch vojnovým sirotám

    0
    Logo hnutia SEN (Autor: ReproFoto: Facebook)

    Súčasné znenie zákona je podľa hnutia SEN absurdné a neumožňuje priznať odškodné tým pozostalým po obetiach Slovenského národného povstania, ktorí vo vojne stratili oboch rodičov, no v čase vybavovania dokladov v roku 1946 boli neplnoletí. Ako príklad uvádza Chmelár prípad Anny Novákovej z Ostrého Grúňa, ktorej nacisti a ich domáci prisluhovači vyvraždili celú rodinu – mamu, otca, bratov aj sestry.

    ,,Ministerstvo spravodlivosti jej žiadosť o príspevok pre vojnové siroty minulý mesiac zamietlo, lebo nemá príslušný doklad o tom, že by jej rodičia padli v protifašistickom boji, v čase vybavovania potrebného dokladu v roku 1946 mala len jedenásť rokov,” uviedol Chmelár. Potvrdenie Obecného úradu v Ostrom Grúni z 9. marca toho roku ministerstvo spravodlivosti nepovažuje za relevantný doklad. Ostrý Grúň vypálili, lebo sa obec zapojila do Povstania a bola významným strediskom partizánskeho hnutia.

    ,,Je vecou úcty k padlým hrdinom a základným prejavom humanizmu obísť nezmyselné a ponižujúce byrokratické predpisy,” uviedol Chmelár, ktorý riešenie tohto problému považuje za akútne, pretože kým sa nájde v parlamente politická vôľa na zmenu zákona, tých pár žijúcich ľudí, ktorí stratili v rokoch 1944-1945 oboch rodičov, sa odškodného už nemusí dožiť.

    Hnutie SEN sa preto rozhodlo celú zákonom stanovenú čiastku jednorazového finančného príspevku 3 983,27 eura pani Novákovej vyplatiť z vlastných prostriedkov. V piatok priniesol Chmelár peniaze 81-ročnej Anne Novákovej do Ostrého Grúňa.

    - Reklama -