S výškou lepší džob? Zabudnite, toto už dávno neplatí

28. 6. 2016 13:50

Humanitné vedy idú v očiach zamestnávateľov do úzadia a vzdelanie v týchto odboroch je stále častejšie nahrádzané praxou či osobnými kvalitami. Nie je preto vôbec automatické, že po získaní titulu si absolventi nájdu aj prácu v odbore, ktorý vyštudovali.

S výškou lepší džob? Zabudnite, toto už dávno neplatí
Foto: SITA
Popis: Univerzita Komenského (UK) v Bratislave na Šafárikovom námestí
Omnoho cennejšie ako samotný titul pred menom z humanitných vied sú pre personalistov skúsenosti z práce. „Mnohé pozície obsadzujú firmy nie na základe diplomu, ktorým uchádzač o zamestnanie disponuje, ale čoraz väčší dôraz kladú na jeho prax a osobnostné predpoklady,“ uviedol Branislav Jančuška z personálno-poradenskej spoločnosti McROY Jobliner pre portál Aktuality.sk. 
 
Na Slovensku existuje už roky predstava, že bez vysokej školy sa človek v zamestnaní nezaobíde, ale tituly už nehrajú takú úlohu pri hľadaní práce, ako to bolo v minulosti. Kým magisterské vzdelanie nie je také atraktívne pre zamestnávateľov, inžinieri si hľadajú prácu ľahšie. „Titul Ing. má preto v ostatnom čase značne vyšší vplyv na získanie dobrého zamestnania než titul Mgr.,“ tvrdí Jančuška. 
 
Problém je skôr v nedostatku kvalifikovaných pracovníkov, ktorých je málo údajne aj preto, že celý vzdelávací systém je slabo prepojený s trhom práce. „Výsledkom je vysoká nezamestnanosť najmä mladých ľudí, ktorí častokrát študujú odbory, ktoré v reálnom živote nie sú tak žiadané. Naopak, odbory, po ktorých zamestnávatelia evidujú dopyt, najmä technického zamerania, nemá kto študovať,“ tvrdí Miriam Špániková z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) pre Aktuality.sk. 
 
Celý text nájdete TU.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Máte našu podporu: Členovia výboru odobrili postup NAKA pri obvinení Fica

13:45 Máte našu podporu: Členovia výboru odobrili postup NAKA pri obvinení Fica

Členovia brannobezpečnostného výboru Národnej rady (NR) SR vyslovili dôveru v postupy Národnej krimi…