S nadnárodnými reťazcami je potrebné urobiť poriadok, pretože zdierajú slovenských výrobcov a dodávateľov, uviedol Danko

26.11.2018 7:00

S nadnárodnými reťazcami je potrebné urobiť poriadok, pretože zdierajú slovenských výrobcov a dodávateľov. Uviedol to predseda Národnej rady (NR) SR a SNS Andrej Danko v tlačovej správe pre médiá. Zároveň dodal, že veľké obchodné reťazce dávajú len 500 miliónov eur na rôzne služby, reklamy či letáky, pričom zisky sa vyvážajú von.

S nadnárodnými reťazcami je potrebné urobiť poriadok, pretože zdierajú slovenských výrobcov a dodávateľov, uviedol Danko
Foto: TASR
Popis: Andrej Danko

Danko podotkol, že chce, aby boli chránené menšie predajne a tiež, aby boli zvýhodnené obchody, ktoré majú spravodlivý podiel slovenských potravín. "Sú veľké reťazce, kde je len 20 % slovenských produktov. Naši slovenskí poľnohospodári sú vydieraní, z ich peňazí sa platia mediálne reklamy," zdôraznil s tým, že chce viesť s reťazcami dialóg, aby sa riadna daň z právnickej osoby odvádzala späť na Slovensko.

Súčasťou systémového riešenia na zlepšenie pozície slovenských poľnohospodárov by mali podľa neho byť zákony regulácie o cenách, nekalých obchodných praktikách a implementácii európskych noriem, ktoré plánuje SNS zaviesť. "V zahraničí si obchodné reťazce účtujú priemerne 40 % marže. U nás je to v priemere až 90 %," upozornil Danko s tým, že nárast cien je podľa neho dielom reťazcov.

Návrh zákona o osobitnom odvode posunul parlament do druhého čítania. Obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku by mali podľa neho od budúceho roka platiť osobitný odvod vo výške 2,5 % z ich čistého obratu. Poslanec za SNS Radovan Baláž v tomto zákone avizoval určité zmeny. Zvýšiť sa má percento predaja potravín z 10 % na 25 %.

V rámci pozmeňujúceho návrhu, ktorý sa podľa Baláža v súčasnosti finalizuje, by nemali osobitný odvod platiť malé a stredné podniky, podnikové predajne, prevádzky, ktoré sa nachádzajú v malých obciach, a obchodné aliancie. Odvod by sa tiež podľa neho nemal týkať prevádzok, ktoré sú v okresoch spadajúcich pod zákon o tzv. najmenej rozvinutých okresoch.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Fico pripomenul, že Kaliňák z politiky neodišiel. A takto vidí budúcnosť Smeru

13:30 Fico pripomenul, že Kaliňák z politiky neodišiel. A takto vidí budúcnosť Smeru

Strane Smer-SD možno dobre padne nejaký čas pôsobiť v opozícii, my však ideme vyhrať parlamentné voľ…