Rytier Čarnogurský provokoval a nakoniec mu to nevyšlo. Vlak, ktorý mu ušiel, už nikdy nedobehol, myslí si komentátor

20. 4. 2016 12:08

Mnohí politici aj odborníci sa už verejne vyjadrili, že na Slovensku chýba silná pravicová konzervatívna strana. Toto vákuum potom zaberajú populisti či extrémisti a tak sa politická scéna čím ďalej, tým viac radikalizuje. Komentátor sa zamýšľa, kde Čarnogurský a ostatní lídri KDH urobili chybu. Strana je vraj v bdelej kóme, myslí si.

Rytier Čarnogurský provokoval a nakoniec mu to nevyšlo. Vlak, ktorý mu ušiel, už nikdy nedobehol, myslí si komentátor
Foto: archív JČ
Popis: Ján Čarnogurský, advokát, bývalý slovenský premiér a minister spravodlivosti
reklama

Podľa Daga Daniša KDH nikdy silnou konzervatívnou stranou nebolo. „Bol to len okrajový a trochu pomýlený katolícky klan,“ neberie si servítku komentátor. Voliči majú podľa neho v politike radi istý pátos, či už sociálny, ktorý prezentujú ľavicové strany, alebo národný, pri ktorom KDH ako pravicové hnutie zlyhalo. „Ak prirodzený národný sentiment podchytia klasické pravicové strany, ľudia sa identifikujú práve s nimi. Ako v Británii, Francúzsku, Španielsku… Ak to nezvládnu, časť voličov potom flirtuje s pravicovými radikálmi alebo extrémistami,“ píše komentátor pre Aktuality.sk.

Čarnogurského stávka

„Čarnogurský sa raz stavil s Mečiarom, že KDH prežije HZDS. Čarnogurský stávku vyhral. Potom zas provokoval Dzurindu, že KDH prežije SDKÚ,“ píše komentátor a dodáva, že druhá stávka sa skončila remízou, lebo KDH aj SDKÚ skončili v parlamente naraz. „A medzitým Figeľ avizoval, že KDH prežije Smer. A pomýlil sa. KDH je v bdelej kóme,“ myslí si Daniš. Historicky prvý predseda KDH Čarnogurský,  ktorý sa vo februári stal členom rytierskeho Rádu svätého Juraja, začal podľa komentátora zlyhávať už tesne po páde socializmu. Chybou KDH bolo, že sa „po roku 1989 postavilo proti národnému pohybu za suverenitu. A neskôr za nezávislosť. Už vtedy Čarnogurskému ušiel vlak. A nikdy ho nedobehol“, píše Daniš.

Pravicoví politici si podľa komentátora nevedia dať rady s tým, aké hodnoty či témy by mala konzervatívna strana prezentovať, aby zaujala voličov, preto sa prezentujú ako antimečiar či antifico. „Procházkov zámer nahradiť KDH skončil úsmevne. Matovič s konzervatívnou politikou nemá nič spoločné. Je to len maskot parlamentu,“ píše Daniš a dodáva, že prázdny priestor v politike si zabrali nacionalisti, radikáli či extrémisti.

Riešenie slovenského problému vidí Daniš vo vzore nemeckej CSU, ktorá spĺňa všetky predpoklady na silnú, ľudovú, konzervatívnu stranu, ktorá je mierne radikálna a pritom stále slušná. Bez takejto strany to nebudú mať ľahké ani liberáli. „Ak pravicu neskonsoliduje normálna ľudová strana, ´skonsoliduje´ ju Kotleba,“ píše komentátor. Fico je podľa neho dominantný preto, že okupuje národný a konzervatívny priestor. „Otázne je dnes len to, či na neho udrie skutočná konzervatívna pravica. Alebo skutočný magor, ktorého volajú ´vodca´,“ ukončil svoj komentár Daniš.  

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: lb
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Marcinková: Téma viery sa stáva v slovenskej politike až manipulatívna. Obmedzenie nedeľného predaja môže zvýšiť nezamestnanosť

21:10 Marcinková: Téma viery sa stáva v slovenskej politike až manipulatívna. Obmedzenie nedeľného predaja môže zvýšiť nezamestnanosť

Podpredsedníčka ľudskoprávneho výboru parlamentu Vladimíra Marcinková (Za ľudí) by nebola rada, ak b…