Rybníček nenadchol. Nevhodný názov, nepodstatné témy, hodnotia jeho rivali. Toto nám o Toske povedali Matovič, Hrnko, Bugár, Pčolinský, Poliačik a ďalší

17. 10. 2016 15:00

Trenčiansky primátor Richard Rybníček chce zaregistrovať novú politickú stranu, oficiálne ju predstavil na tlačovej konferencii pod názvom TOSKA. Vznik ďalšej novej strany oznámil aj bývalý poslanec za stranu ANO Viktor Béreš, jeho nová strana má niesť názov NAJ.

Rybníček nenadchol. Nevhodný názov, nepodstatné témy, hodnotia jeho rivali. Toto nám o Toske povedali Matovič, Hrnko, Bugár, Pčolinský, Poliačik a ďalší
Foto: TASR
Popis: Richard Rybníček

Rybníček už pred časom avizoval ambície vytvoriť novú politickú stranu. Jej názov, ako aj hlavné témy, ktorými sa má strana zaoberať, predstavil v nedeľu večer na tlačovej konferencii. Nová strana sa bude volať TOSKA, čo je skratka zo začiatočných písmen slov tradícia, odbornosť, služba, komunikatívnosť a ambicióznosť.

Hlavnými témami, na ktoré sa chce Rybníček sústrediť, majú byť decentralizácia moci a zmena volebného systému. Podľa trenčianskeho primátora to, čo Slovensko potrebuje, je najmä zmena územnosprávneho členenia krajiny. Čo sa týka volebného systému, tak súčasný jeden volebný obvod chce zrušiť. Parlament by mal byť podľa neho dvojkomorový, pričom 75 zákonodarcov by bolo volených pomerným a 75 väčšinovým systémom. Strana má byť konzervatívna a pravicová. 

Koho vlastne územnosprávne členenie zaujíma?

Podľa poslanca za stranu Sme rodina Petra Pčolinského to s Rybníčkovou stranou dopadne tak, ako už naznačuje aj modifikácia názvu jeho strany, teda z nej nakoniec ostane len T(r)OSKA. „Pán Rybníček prichádza s veľkou reformou verejnej správy, ale myslí si pán Rybníček, že toto voličov naozaj zaujíma? Nechcem hodnotiť, či je to dobré alebo zlé z odbornej stránky, ale podľa mňa voličov momentálne zaujímajú úplne iné problémy ako reforma verejnej správy.“ Podľa Pčolinského bude zrejme Rybníček bojovať najmä o voličov KDH, keďže jeho TOSKA sa profiluje ako pravicová konzervatívna strana.

Mgr. Peter Pčolinský

  • SME RODINA - Boris Kollár
  • Začínam mať pocit, že Hlina je posadnutý... :-)
  • poslanec

To, že témy, s ktorými sa TOSKA predstavila, zrejme bežného voliča nezaujmú, si myslí aj poslanec za OĽaNO Jozef Viskupič. „Z môjho pohľadu tomu celkom nerozumiem, pretože témy, ktoré ho trápia, ak som správne zachytil, sú len dve, a to decentralizácia a zmena volebného systému. Čo mne znie osobne ako nie práve najzásadnejšie problémy, ktoré trápia ľudí na Slovensku, ak to porovnáme s problémami v zdravotníctve, školstve a podobne.“ Podľa Viskupiča napríklad otázka územnosprávneho členenia krajiny je skôr otázkou na odbornú diskusiu a nie na štart strany.S tým sa stotožňuje aj Viskupičov kolega Igor Matovič: „Myslím si, že publikum, ktoré bude chcieť počúvať o jeho témach, bude veľmi malé a to nie je dobrý začiatok,“ uviedol. Samostatnou časťou celého Rybníčkovho snaženia je samotný názov strany, ktorý je podľa Matoviča extrémne nevhodne zvolený.

Poslanec Anton Hrnko síce s Rybníčkom v otázke zmeny územnosprávneho členenia súhlasí. Podľa neho však Slovensko nepotrebuje zmenu v tom zmysle, ako to vidí Rybníček. „Dnešné územnosprávne delenie je podľa mňa umelé a neživotné.“ Navyše podľa Hrnka je slovenský volič už taký dezorientovaný, že viac ako témy mu hovoria konkrétni ľudia.

Martin Poliačik za stranu SaS ešte na stranu TOSKA žiadny názor nemá. „Ani neviem, kto tam je okrem pána Rybníčka. Rád si pozriem obšírnejšie informácie a určite si budem chcieť pozrieť program strany a potom si budem vedieť vytvoriť názor,“ uviedol. Rovnako na stranu nemá zatiaľ názor ani predseda strany Most-Híd Béla Bugár. „A čo sa dá o tom povedať? Nič. Ani program nevieme. Zatiaľ nemá význam o tom hovoriť. Prečo by som sa vyjadroval, na to nemám ani chuť, ani vôľu, aby som komentoval stranu, ktorá bola neohlásená,“ povedal.

Ľudia čakajú na princa z rozprávky

Názov druhej novovznikajúcej strany NAJ je skratkou pre dvojicu slov Nezávislosť a Jednota. NAJ chce byť všeľudovou masovou stranou, ohlásil Viktor Béreš z prípravného výboru. „Strana NAJ ako strana odborníkov a etiky si dáva za svoj hlavný cieľ stať sa všeľudovou masovou stranou a celou svojou energiou nastoliť právny štát,“ uviedol. Zakladateľmi sú Viktor Béreš, Radoslav Hecl, Peter Šťastný, Adam Šepetka a Miroslav Seget.

Ambíciou strany je vyšetrenie káuz ako Gorila, ďalej chce preveriť Mečiarove privatizácie, ale napríklad aj vyšetriť únos prezidentovho syna Michala Kováča ml. Hlása tiež zníženie priamych daní a odvodov a minimálny dôchodok.

Podľa Hrnka každá strana, ktorá dostane podporu u voliča, vrátane NAJ, len odďaľuje riešenie slovenského straníckeho politického problému. Tým je stabilita politického systému, ktorá nemôže byť bez stability politických strán. „Ľudia si stále myslia, že príde princ z rozprávky alebo hlúpy Jano, ktorý za nich všetko vyrieši, ale tak to nie je. Počet ľudí angažujúcich sa v politike je viac-menej konečný a každá nová strana je len recykláciou ľudí, ktorí boli neúspešní vo svojich predchádzajúcich stranách.“

Pčolinský si zase myslí, že môže ísť zo strany zakladateľov NAJ len o snahu zviditeľniť sa. „Idú totiž regionálne voľby a toto môže byť pre nich cesta, ako sa zviditeľniť, pričom im možno primárne ide o regionálnu politiku a nie celoslovenskú.“

Autor: Dominik F.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia

Ďalšie články z rubriky

Po prvej verejnej voľbe Najvyšší súd stále bez hlavy. Tak znova 30. marca

19:21 Po prvej verejnej voľbe Najvyšší súd stále bez hlavy. Tak znova 30. marca

Súdna rada SR opäť nezvolila predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR. Ani jedna z kandidátok – Jana Bajánk…