Rybanič pozná svoj trest za nazeranie do účtov

25.6.2019 10:50

AKTUALIZOVANÉ Filip Rybanič, asistent poslanca Národnej rady SR Jozefa Rajtára (SaS), si dnes vypočul rozsudok v kauze nazerania do účtov bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka a bývalého ministra dopravy Jána Počiatka.

Rybanič pozná svoj trest za nazeranie do účtov
Foto: TASR
Popis: Filip Rybanič asistent poslanca Jozefa Rajtára

Krajský súd (KS) v Bratislave na svojom verejnom zasadnutí odsúdil Filipa Rybaniča, asistenta poslanca Národnej rady SR Jozefa Rajtára (SaS), na trojročný trest s jednoročným odkladom a skúšobnou lehotou.

Skutok sa stal a spáchal ho pán Rybanič, zdôvodnil predseda senátu

Čo sa týka trestu, senát KS tak úplne nepotvrdil minuloročný rozsudok Okresného súdu (OS) Bratislava V, ktorý asistenta 25. septembra 2018 uznal za vinného zo zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. OS Bratislava V mu zároveň vymeral trojročný trest s päťročným odkladom a skúšobnou lehotou.

Podľa odvolacieho súdu KS sa Rybanič dopustil protiprávneho správania, spáchal zločin, keď poskytol informácie o stavoch účtov neoprávneným osobám, konkrétne bývalej redaktorke týždenníka Trend.

"Skutok sa stal a spáchal ho pán Rybanič," zdôvodnil verdikt predseda senátu.

Rybanič nemal v portfóliu tých klientov, ktorých účty si neoprávnene prezeral 1. júna 2016 a robil si z nich záznamy. Bol poučený o ochrane bankového tajomstva.

"Zo strany obžalovaného išlo o zneužitie prihlasovacích údajov do informačného systému banky a teda išlo o protiprávne konanie," povedal predseda senátu Peter Šamko.

Polícia konala nezákonne

Prvotné úkony polície však označil predseda senátu za nezákonné a teda pred súdom za nepoužiteľné.

Rybanič bol predvedený, zadržaný políciou v banke, predvolaný bol však ako svedok, avšak bol obmedzený na osobnej slobode, čo je postup evidentne nezákonný.

Za zákonné však považuje súd dôkazy zaistené políciou v mobile, listinné dôkazy a dôkazy zaistené pri prehliadke motorového vozidla.

KS nariadil vypracovať Rybaničovi aj písomnú analýzu, v čom spočíva bankové tajomstvo.

Rybanič utorkový verdikt čiastočne uvítal

Utorkové rozhodnutie KS v Bratislave je právoplatné a nie je možné sa voči nemu odvolať.

Na rozdiel od pôvodného verdiktu OS sa však nemusí Rybanič ospravedlniť exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD).

KS znížil v utorok výšku odkladu trestu z piatich rokov na jeden preto, lebo Rybanič nebol doteraz nikdy trestaný, nie je recividista a vedie riadny život.

"Znížili sme odklad na symbolickú výšku," povedal ďalej predseda senátu Šamko. Podrobnejšie zdôvodnenie rozsudku bude v písomnom vyhotovení.

Rybanič utorkový verdikt odvolacieho súdu čiastočne uvítal. Najmä v tej časti, že postup polície bol v prvý deň jeho zaistenia nezákonný.

Na strane druhej zdôraznil, že zachovanie bankového tajomstva by nemalo byť nadradené "zachovávaniu informácií o praní špinavých peňazí".

Nevylúčil, že po porade so svojím obhajcom podajú mimoriadne dovolanie.

"Zastávam názor, že postup polície na začiatku vyšetrovania bol nezákonný, ako aj prehliadka motorového vozidla. Navrhujem, aby odvolací súd zrušil napadnutý rozsudok a vec vrátil na prvostupňový súd, respektíve bol obžalovaný oslobodený spod obžaloby. Alternatívne, aby odvolací KS vec predložil Súdnemu dvoru Európskej únie," uviedol vo svojom záverečnom návrhu obhajca asistenta Marek Para. 

Na druhej strane, zástupca krajskej prokuratúry (KP) navrhol odvolanie zamietnuť.

Išlo platby od B.A Haus

Podľa minuloročného verdiktu sa asistent mal tiež verejne ospravedlniť exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) a nemal by päť rokov pracovať v inštitúciách, v ktorých sa oboznamuje s bankovým tajomstvom.

Rozsudok však nebol právoplatný, Rybanič už vlani v septembri avizoval, že sa odvolá.

Rybanič mal podľa medializovaných informácií ako zamestnanec komerčnej banky, ako biznis poradca, preniknúť do účtu vtedajšieho šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka.

Údaje z tohto účtu sa potom objavili v niektorých médiách. Konkrétne, že exministrovi prišli na účet od spoločnosti B.A Haus tri platby vo výške 140.000, 50.000 a 70.000 eur.

Táto spoločnosť patrila predtým podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi, nedávno odsúdenému za krátenie dane.

Rybanič si prezeral účty cez jedno heslo

Podobné aktivity vyvíjal asistent smerom k bankovým účtom exministra financií Jána Počiatka, právoplatne odsúdeného a najnovšie obvineného podnikateľa Ladislava Bašternáka a napokon aj v kauze televíznych zmeniek obžalovaného podnikateľa Mariana Kočnera.

Počiatkov účet bol zo strany Rybaniča prezeraný z rovnakého účtu za použitia rovnakého prihlasovacieho hesla ako Kaliňákov. 

Asistent do komerčnej banky nastúpil v roku 2013 a do účtov uvedených osôb mal prístup, keď ich podľa banky a prvostupňového súdu zneužil v roku 2016.

 

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Dzurinda o Gorile: Kauza je jednoznačne Ficova. Oni skartovali a marili vyšetrovanie

16:28 Dzurinda o Gorile: Kauza je jednoznačne Ficova. Oni skartovali a marili vyšetrovanie

Expremiér Mikuláš Dzurinda odmieta, že by počas svojej vlády rozhodoval inak, ako podľa svojho svedo…