Rusom sa nepáči, že Slovensko opravuje vrtuľníky pre Afganistan. Ministerstvo hovorí o konkurenčnom boji

    0
    Armádny vrtuľník Mi-17 (Autor: TASR)

    “Previerka vrtuľníka Mi-17V5 sa uskutočnila v slovenskej opravovni, ktorá nemala zvládnutý postup opravy pre tento typ vrtuľníka. Opravu vykonali podľa manuálu Leteckých opravovní Trenčín (LOTN) bez účasti výrobcu a vývojára. Opravovniam nebol doručený aktualizovaný materiál pre opravu a údržbu vrtuľníka typu Mi-17V5 a jeho náhradných dielov. Spoločnosť Ruské vrtuľníky upozorní na neoprávnenú opravu vrtuľníka Mi-17V5 v Leteckých opravovniach Trenčín všetky ruské a medzinárodné organizácie, ktorých sa to týka,” uvádza sa na stránke spoločnosti.

    Ako TASR informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Danka Capáková, Letecké opravovne Trenčín vykonávajú všetky činnosti v súlade s národnou, európskou a medzinárodnou legislatívou platnou v oblasti letectva a články v médiách vnímame ako špekulácie a súčasť konkurenčného boja z ruskej strany.      

    “Je verejne známe, že LOTN realizujú opravy a generálne opravy vrtuľníkov Mi-17V-5 pre Ministerstvo obrany Afganistanu na základe významného rámcového kontraktu s NATO Support and Procurement Agency (NSPA). S ohľadom na zahranično-politickú situáciu a dlhodobo napäté vzťahy medzi NATO/USA a Ruskou federáciou bolo možné očakávať reakcie ruskej strany na články v domácich a zahraničných médiách, ktoré informovali o tom, že spoločnosť LOTN (subjekt z členskej krajiny NATO a EÚ) úspešne zrealizovala a svojmu zákazníkovi v Afganistane odovzdala vrtuľník Mi-17V-5 po generálnej oprave,” uviedla Capáková.      

    Aktuálne špekulácie zahraničných médií podľa nej odkazujú na vyjadrenia ruskej spoločnosti, ktorá je súčasne v priamom konkurenčnom vzťahu k LOTN. “Vrtuľníky Mi-17 Ministerstva obrany Afganistanu sú prevádzkované s podporou Aliancie a ich údržba, opravy a generálne opravy sa realizujú zo zdrojov členských krajín NATO. Vzhľadom na tieto skutočnosti, uvedený zahranično-politický kontext a princípy pôsobenia NSPA, nemajú ruské spoločnosti možnosť priamo vstupovať do zmluvných vzťahov s NSPA. Preto opakujeme, že vyjadrenia ruskej strany je potrebné vnímať v tomto kontexte ako súčasť konkurenčného boja,” zdôraznila Capáková.

    - Reklama -