Ruský najvyšší súd potvrdil rozsudok nad Poliakom odsúdeným za špionáž

16. 9. 2019 13:29

Ruský najvyšší súd potvrdil rozsudok nad poľským občanom Marianom Radzajewským, ktorého mestský súd v Moskve v júni tohto roku odsúdil na 14 rokov väzenia za špionáž.

Ruský najvyšší súd potvrdil rozsudok nad Poliakom odsúdeným za špionáž
Foto: TASR
Popis: Ruská zástava
reklama

Ako informovala agentúra Interfax, najvyšší súd vo veci rozhodol už 12. septembra, ale ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) o verdikte informovala až v pondelok.

Radzajewski bol obvinený, že zhromažďoval citlivé a utajované informácie vojenského charakteru a pokúšal sa do Poľska vyviezť súčasti systému protivzdušnej obrany S-300.

Ruské úrady dodali, že Radzajewski bol zadržaný v čase, keď dohadoval detaily prevozu.

FSB následne Radzajewského obvinila, že konal v prospech poľskej spoločnosti, ktorá je jedným z najväčších dodávateľov poľskej armády a jej jednotiek osobitného určenia.

Súdny proces s Poliakom, ktorý všetky obvinenia odmietal, sa konal s vylúčením verejnosti. Poľský občan Radzajewski sa podľa AFP narodil v roku 1977 a bol riaditeľom dopravnej spoločnosti v meste Bialystok na severovýchode Poľska.

V Rusku pôsobil ako jej konateľ. AFP pripomenula, že v posledných rokoch v Rusku stúpol počet súdnych procesov súvisiacich s obvineniami zo špionáže.

Vo väčšine z nich síce figurovali občania susednej Ukrajiny, ale prípady týkajúce sa Poliakov či občanov pobaltských štátov nie sú tiež ojedinelé.

V apríli tohto roku v Rusku na 14 rokov väzenia za špionáž odsúdili aj bývalého príslušníka nórskej pohraničnej stráže. Táto kauza vyvolala napätie v nórsko-ruských vzťahoch.

Podobný účinok mal aj prípad Američana s britským občianstvom Paula Whelana, ktorého pre podozrenie zo špionáže zadržali v decembri roku 2018 a ktorému hrozí 20 rokov väzenia.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Raši: Matovičovi stav núdze vyhovuje.  Vyzývam ho, nech ho zruší

16:25 Raši: Matovičovi stav núdze vyhovuje. Vyzývam ho, nech ho zruší

Kĺzavý medián je už niekoľko dní nula, počet nových ochorení je v posledných dňoch väčšinou nula, al…