Rusková: Pán prokurátor, nepoznáte ma. Mňa chlapci od pána Čongrádyho vytláčali autom

17. 10. 2019 11:56

AKTUALIZOVANÉ Exmanželka Pavla Ruska obžalovaného v kauze televíznych zmeniek Viera Rusková tvrdí, že vedela o ich existencii. Zmenky mali byť podpísané začiatkom leta v roku 2000, vypovedala pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) s tým, že ich nikdy nevidela.

Rusková: Pán prokurátor, nepoznáte ma. Mňa chlapci od pána Čongrádyho vytláčali autom
Foto: TASR
Popis: Na snímke bývalá manželka podnikateľa Pavla Ruska Viera Rusková prichádza na hlavné pojednávanie 17. októbra 2019 v Bratislave.
reklama

Jej exmanžel ju mal informovať, že ide podpísať zmenky na 500 miliónov slovenských korún v prospech druhého obžalovaného Mariana Kočnera. Označila ich za výpalné. O bianko zmenkách nikdy nepočula.

Rusková: Nikto mi neklopal, že nesplácate

Rusková tiež potvrdila, že sa v zmenkách angažoval nebohý advokát Ernest Valko. "Paľo povedal, že to bude podpisovať niekde v priestoroch Markízy na 500 miliónov," povedala Rusková s tým, že ich nikdy nevidela.

Na otázku prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jána Šantu, či sa v rámci rodiny nerozprávali o tom, že majú dlh pol miliardy korún, uviedla, že nie.

"Zmenky som ja vypustila zo svojej mysle, keď som sa dozvedela že pán Kováčik dostal takú sumu, akú dostal," uviedla Rusková.

Na snímke Viera Rusková pred hlavným pojednávaním 17. októbra 2019 v Bratislave. Zdroj: TASR

Vysvetlila, že vzhľadom na predaj Markízy mal zinkasovať podnikateľ Ján Kováčik, ktorý mal v televízii podiel, dve miliardy korún. Rusková si myslela, že dlh za zmenky vyplatí Marianovi Kočnerovi Kováčik z týchto peňazí.

"Nikto mi neklopal v tom čase na dvere, že nesplácate," doplnila Rusková s tým, že v tom čase v rodine riešili iné veci ako dlh na 500 miliónov korún.

Rusko ju do toho vraj nechcel "vťahovať"

Na otázku, či sa opýtala obžalovaného Pavla Ruska, či bol dlh vyrovnaný v roku 2011, keď sa rozvádzali, odpovedala záporne.

Rusková počas svojej výpovede tiež uviedla, že o zmenkách mal vedieť aj vtedajší zástupca CME Martin Radvan. Ten je mŕtvy rovnako ako Valko.

Šanta sa Ruskovej pýtal aj na to, z koho iniciatívy išla vypovedať. Reagovala, že z vlastnej. "Napísala som status na Facebooku, že existujú ľudia, ktorí vedeli o tom, že dlh existuje," skonštatovala Rusková.

Následne ju oslovili novinári a obhajca Pavla Ruska Marek Para. Na otázku, prečo sa ozvala až v januári tohto roka, keď sú zmenky v civilnom konaní už roky, uviedla, že ju Pavol Rusko nechcel do toho "vťahovať".

Pripomenula  "chlapcov s bejzbalovými pálkami"

"Očakávate nejaký bonus z toho, aby zmenky v civilnom konaní skončili pre niektorú strán úspešne?" pýtal sa Šanta. "Neočakávam pán prokurátor, nepoznáte ma," odpovedala Rusková.

Rusková v rámci svojej svedeckej výpovede spomínala aj násilné obsadenie budovy Markízy v roku 1998 Marianom Kočnerom a Petrom Čongrádym.

"Ja som vtedy zažila v Markíze partiu chlapcov s bejzbalovými pálkami, ktorí sa vyhrážali každému, kto prišiel do televízie Markíza," spomínala Rusková.

Pavol Rusko na pojednávaní 17. októbra. Zdroj: TASR

"Mňa chlapci od pána Čongrádyho vytláčali autom z cesty," doplnila a dodala, že zažila situáciu, keď na ňu aj vytiahli zbraň. Podpis zmeniek mal túto situáciu podľa nej urovnať.

Výpooveď Ruskovej je zjavne účelová, tvrdí Tandlich z TV Maríza

Výpoveď Viery Ruskovej v kauze televíznych zmeniek je zjavne účelová a jej snahou je prekryť trestnú činnosť obžalovaného Pavla Ruska.

Tvrdí to vedúca právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich na margo svedeckej výpovede jeho exmanželky. 

Na snímke sprava prokurátor Ján Šanta, právny zástupca TV Markíza Tomáš Kamenec a vedúca právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich. Zdroj: TASR

Tandlich tiež pripomenula vyjadrenia obžalovaného Pavla Ruska v čase, keď boli zmenky v civilnom konaní na Okresnom súde Bratislava V. Vtedy povedal, že Rusková o zmenkách nemala konkrétne vedomosti.

Tandlich preto poukázala na rozpor s výpoveďou Ruskovej, že o ich existencii vedela a boli podpísané začiatkom leta v roku 2000.

Predvolaný je aj  prezident Slovenského futbalového zväzu 

V bratislavskom ústave na výkon väzby (ÚVV) pokračuje vo štvrtok pojednávanie vo veci údajného falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti.

Pred senátom Špecializovaného trestného súdu už vypovedá po Ruskovej svedok Jozef D., ktorý je obvineným v kauze Technopol Servis.  Marian Kočner, ktorý je zo skutku obžalovaný spolu s Pavlom Ruskom, na pojednávanie neprišiel.

Na snímke zľava právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic a dozorujúci prokurátor Ján Šanta pred hlavným pojednávaním 17. októbra 2019 v Bratislave.

Na štvrtkové pojednávanie je predvolaný ako svedok aj Jozef D., ktorý je obvinený v kauze Technopol Servis. Rovnako niekdajší majiteľ produkčného domu Forza a súčasný prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.

Obžalovaní Kočner a Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky.

Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Kočner je obvinený aj z objednávky vraždy Jána Kuciaka a obžalovaný v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…