Rusko žiada od Británie informácie o Skripaľových mačkách a morčatách. Čítate dobre...

6. 4. 2018 9:15

Ruské veľvyslanectvo v Londýne oficiálne požiadalo o informácie o zvieratách, ktoré bývalý agent ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergej Skripaľ údajne chová vo svojom dome v anglickom meste Salisbury. Ide údajne o dve mačky a dve morčatá.

Rusko žiada od Británie informácie o Skripaľových mačkách a morčatách. Čítate dobre...
Foto: TASR
Popis: Policajti uzatvárajú vstup na parkovisko supermarketu po tom, ako objavili podozrivé auto, v blízkosti ktorého našli bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru.
reklama

Agentúre RIA Novosti podanie takejto oficiálnej žiadosti, adresovanej britskému ministerstvu zahraničných vecí, potvrdil hovorca ruského veľvyslanectva v Londýne.

Vysvetlil, že o existencii domácich miláčikov v Skripaľovom dome sa ruskí diplomati dozvedeli od jeho netere Viktorije. 

"Nemáme nijaké informácie o tom, kde sa (zvieratá) momentálne nachádzajú a ako sa majú. A aj zvyčajne veľmi dobre informované britské médiá o tejto téme mlčia," dodal hovorca.

Spresnil, že mať správy o osude zvierat je dôležité nielen z hľadiska Skripaľových majetkových práv, ale aj v obave o životné podmienky zvierat a - "čo je najdôležitejšie - i v súvislosti s prebiehajúcim vyšetrovaním".

Poznamenal, že pre lepšie pochopenie toho, čo sa 4. marca stalo so Sergejom a Julijou Skripaľovcami je dôležité vedieť, či zvieratá tiež trpia príznakmi chemickej otravy.

Hovorca potvrdil, že veľvyslanectvo zaslalo na britské ministerstvo oficiálnu žiadosť o "poskytnutie relevantných informácií vrátane tých, či (Skripaľove) zvieratá nejako liečia". 

Britský denník Mirror v piatok s odvolaním sa na britské ministerstvo životného prostredia informoval, že obe morčatá, ponechané v dome, uhynuli na dehydratáciu. 

Jednu z dvoch mačiek - čierneho perzského kocúra menom Nash Van Drake - našli veterinári v dome, ale v stave hlbokého stresu. Zviera odviezli do vojenského laboratória v Porton Downe na testy, ale kocúr trpel tak veľmi, že sa veterinári rozhodli pre eutanáziu. 

Telá všetkých troch zvierat spálili, pretože mohli byť zasiahnuté látkou novičok. 

Skripaľova neter predtým uviedla, že susedia videli druhú z mačiek, ako uteká z domu.

Bývalého dôstojníka ruskej vojenskej rozviedky GRU Skripaľa a jeho dcéru Juliju našli 4. marca v bezvedomí na lavičke pred obchodným centrom v Salisbury, kde Skripaľ žil. Skripaľa v minulosti v Rusku usvedčili zo špionáže pre Britániu, avšak v roku 2010 ho v rámci výmeny agentov prepustili na slobodu.

Británia z útoku, pri ktorom bola použitá nervovoparalytická látka novičok vyvinutá v bývalom Sovietskom zväze, obvinila Moskvu. Rusko však akúkoľvek zodpovednosť za útok odmieta a žiada od Londýna ospravedlnenie a odpoveď na otázku, na čom sú jeho tvrdenia založené.

 

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

23:59 Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

V čase koronakrízy sa významne zvýšil počet prípadov domáceho násilia, ktoré sa oznamovalo na Generá…