Rusko vojnu vyhralo. Moskva sa bojí invázie Turecka. Západ predal Ukrajinu za Sýriu. Teórie o stiahnutí ruských síl sa množia

15.3.2016 18:30

Ruský prezident Vladimir Putin včera prekvapivo vydal rozkaz stiahnuť hlavné ruské sily zo Sýrie. Odsunom ruských vojsk sa ukončí päť a polmesačná letecká misia v krajine, ktorú Rusi začali na priame pozvanie prezidenta Bašára Asada. Informácia prekvapila viacerých štátnikov a analytikov na Západe, ktorí sa odchod ruských vojsk snažia vysvetliť. Vyhralo Rusko? Prehralo? Alebo musíme odsun ruských síl vnímať v úplne inom, skrytom kontexte?

Rusko vojnu vyhralo. Moskva sa bojí invázie Turecka. Západ predal Ukrajinu za Sýriu. Teórie o stiahnutí ruských síl sa množia
Foto: SITA
Popis: Ruskí vojaci v Sýrii

Aktivity ruského letectva dopomohli sýrskemu prezidentovi Asadovi k získaniu niektorých kľúčových pozícií a posilnili jeho pozíciu pred ženevskými rokovaniami. Ako pripomenul sýrsky prezident, Rusi neodchádzajú úplne a časť svojich jednotiek si v krajine ponechajú. Podľa ruského prezidenta Vladimira Putina bude ruská námorná základňa Tartús aj letecká základňa Humajmím v Sýrii fungovať tak ako doposiaľ. Je však zrejmé, že Moskva už v sýrskom konflikte nebude mať naďalej tú istú páku.

Prevládajúce vysvetlenie: Rusko dosiahlo, čo chcelo

Zatiaľ prevládajúcim vysvetlením prekvapivého kroku Ruska je tvrdenie, že Moskva de facto dosiahla všetko, čo si v Sýrii zaumienila. Tvrdí to aj riaditeľ Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku Marián Majere. „Jedným z cieľov bolo posilniť pozíciu Bašára Asada, zabezpečiť jeho pretrvanie na pozícii prezidenta a oslabiť všetky tendencie, ktoré by zapríčinili jeho odchod. Druhý cieľ bol motivovaný vnútropoliticky a bolo ním zabezpečenie odozvy pre verejnosť. Tretím cieľom bolo prekryť dianie na Ukrajine,“ povedal Majer pre ParlamentnéListy.sk. Podľa analytika sa nepodarilo naplniť všetky ciele do rovnakej miery, pričom najúspešnejšie bolo Rusko pri záchrane Asada. „Tým, že prebiehajú rokovania o prímerí a otázka odchodu Asada dnes nie je na stole, Rusko dosiahlo to, s čím do operácie išlo,“ myslí si Majer a dodáva, že Rusko sa svojím prekvapivým krokom vyhne predlžovaniu nákladnej operácie, ktorú si už finančne v zásade nemôže dovoliť.

Putin si zároveň svojou intervenciou v Sýrii zabezpečil aj stále vyjednávacie miesto pri rokovacom stole o Sýrii, ktorá je jedinou krajinou mimo územia bývalého Sovietskeho zväzu, v ktorej má Rusko vojenské základne. Keď to vyzeralo tak, že sýrsky líder Bašár al-Asad padne, Moskva sa ho zúfalo snažila zachrániť. A to sa jej spoločne s ešte masívnejšou pomocou zo strany Iránu podarilo dosiahnuť. Ešte pred niekoľkými mesiacmi bojoval sýrsky režim o prežitie, dnes však lojalisti obliehajú Aleppo a spoločne s Kurdmi udržujú síce krehké, ale vzájomne výhodné spojenectvo, vďaka ktorému sa môžu cítiť pomerne bezpečne.

Skutočne Rusko získalo, čo chcelo?

Nemožno však vylúčiť ani tú interpretáciu, že Rusko v Sýrii fakticky prehralo. Putin pred intervenciou deklaroval, že cieľom Ruska je dopomôcť Asadovi k vojenskému víťazstvu a vytvoriť medzinárodnú koalíciu bojujúcu proti extrémizmu. Ani jeden z týchto naozaj deklarovaných cieľov však nedosiahol. Rusko, USA, Turecko či Saudská Arábia sa v Sýrii nepostavili do jedného šíku. Naopak podporovali vzájomne antagonistické zoskupenia, v lepšom prípade bojovali vedľa seba, nikdy však nie spolu.

Zároveň je zrejmé, že Asad to nemá vyhraté. Stačí sa pozrieť na tieto dve mapky Sýrie, ktoré sa podobajú na známu hru „nájdi 10 rozdielov“. Mapy zobrazujú, ktoré oblasti jednotlivé strany ovládali pred začatím a po ukončení hlavnej fázy intervencie Ruska. Červené oblasti sú tie, ktoré ovládajú Asadove jednotky. Ako sami vidíte, veľmi sa nezmenili.

Vojna v Sýrii pred a po ruskej intervencii

Sýria

Zdroj: Twitter

Rusko možno sýrsky režim zachránilo, avšak nie je vylúčené, že po zvýšenej podpore Turecka alebo Saudskej Arábie rebelom sa karta obráti a Asad bude potrebovať zachraňovať znova. Či bude v takom prípade Rusko znova ochotné Asada podporiť, však zostáva otázne. Porazený pritom nie je ani Islamský štát, ktorý nejaké územie síce stratil, avšak od porážky má ešte veľmi ďaleko.

Všetko môže byť inak

Dôvody ruského odchodu však môžu byť úplne iné. „My ešte absolútne nič nevieme. Tých možností, prečo sa tak Rusko rozhodlo, je naozaj veľké množstvo,“ komentoval situáciu pre ParlamentnéListy.sk vojenský analytik Lukáš Visingr. Jedna z domnienok hovorí, že Moskva potrebuje rýchlu dohodu so Saudskou Arábiou o rope, ktorá by umožnila stabilizáciu štátnych financií. Preto je odchod zo Sýrie ústupkom voči Saudskoarabom, ktorí trvajú na odchode Asada. Rijád by vďaka tomu mohol znížiť ťažbu a stabilizovať ceny ropy na svetovom trhu, čo by významne pomohlo upadajúcej ruskej ekonomike.

„Ďalšia verzia si všíma zostrelenie Asadovho lietadla raketou zem-vzduch, ku ktorému došlo v sobotu. Na žiadnom z publikovaných videí nie je vidieť obsluhu kompletu, ktorým bol zničený sýrsky MiG-21… Saudskoarabi a Katarčania opustení Obamom prestali rešpektovať americké námietky a dodávajú teraz sýrskej opozícii protilietadlové zbrane. A pretože Putin nechce prísť ani o svoje staršie, nieto o novšie lietadielka, radšej sa sťahuje,“ píše vo svojom článku na portáli Britské listy Karel Dolejší. Ďalšie varianty dokonca hovoria o plánovanej invázii Turecka alebo Izraela do Sýrie, konfrontácii s ktorými sa Rusko radšej snaží vyhnúť.
Ako pripomína Dolejší, ďalší komentátori uvažujú o tom, že Západ mohol predať Ukrajinu za utlmenie utečeneckého prílivu do Európy. Tomu by nasvedčovalo posilnenie tlaku na Kyjev, ako aj čerstvé vyhlásenie šéfky zahraničnej politiky EÚ Mogheriniovej, podľa ktorej tohtoročné predĺženie protiruských sankcií nebude mať automatický charakter. Ako totiž ukázali nedeľné krajinské voľby v Nemecku, proruská AfD môže narobiť kancelárke Merkelovej veľa problémov, pričom práve nemecká kancelárka bola hlavnou garantkou pokračovania sankcií.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Peter Števkov
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Štát by si mal pohľadávky vymáhať sám. Súkromní exekútori si z toho urobili mega biznis. Danko hovorí, že vôľa na exekučnú amnestiu existuje

18:30 Štát by si mal pohľadávky vymáhať sám. Súkromní exekútori si z toho urobili mega biznis. Danko hovorí, že vôľa na exekučnú amnestiu existuje

Vláda SR má vôľu vykonať voči dlžníkom Sociálnej poisťovne (SP) generálny pardon. Na pôde Národnej r…