Rusko vedie proti západu hybridnú vojnu prostredníctvom kybernetických útokov, hoaxov a dezinformácií, tvrdí Cséfalvayová

6.1.2019 12:25

Je problém, že je zahraničná politika Slovenska spochybňovaná predstaviteľmi koalície aj opozície. Myslí to predsedníčka zahraničného výboru Národnej rady (NR) SR Katarína Cséfalvayová (Most-Híd). "Smerodajné sú však najmä činy, a tie sú, myslím si, v rozhodujúcej väčšine prípadov jasné a jednoznačné," povedala pre TASR. Je presvedčená, že Slovensko nikdy nemalo silnejšie a dôstojnejšie medzinárodnopolitické postavenie ako v súčasnosti a je vnímané čoraz v pozitívnejšom svetle aj oproti susedom z V4.

Rusko vedie proti západu hybridnú vojnu prostredníctvom kybernetických útokov, hoaxov a dezinformácií, tvrdí Cséfalvayová
Foto: TASR
Popis: Katarína Cséfalvayová

Chýba mi jasné stanovisko a podporný hlas pre Ukrajinu

Napriek tomu "schizofrénia v zahraničnej politike" poslankyňu vyrušuje. "Za veľmi krátky čas sme sa prepracovali do stavu, kde sa mainstreamom stáva nadávanie na Brusel či spochybňovanie našich spojeneckých väzieb, ktoré sú nahrádzané utopickou doktrínou akéhosi mosta medzi východom a západom," myslí si. Cséfalvayovej chýbalo aj jasné stanovisko v prospech spojencov po útoku novičokom vo Veľkej Británii alebo silnejší podporný hlas pre Ukrajinu.

Bezpečnostná a obranná stratégia

Privítala by tiež, keby parlament schválil bezpečnostnú a obrannú stratégiu. Cséfalvayová ich považuje za dobre spracované, vyzdvihla, že sa v nich jasne deklaruje hodnotové ukotvenie slovenskej zahraničnej politiky. "Preto by som bola rada, ak by v novom roku dostali prednosť záujmy Slovenska pred straníckymi záujmami, a prerokovali sme tieto dokumenty v parlamente," vyhlásila. Vníma v tejto veci úsilie šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) aj predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD).

Rusko vedie proti západu hybridnú vojnu 

Za problém však Cséfalvayová považuje verbálne spochybňovanie hrozieb. "Niet pochýb, že Rusko vedie proti západu hybridnú vojnu prostredníctvom kybernetických útokov, šírenia hoaxov a dezinformácií na internete. A keď niekto takýmto spôsobom rozkladá Európsku úniu a atakuje našich spojencov, nemôžeme si pred tým zakrývať oči. Preto aktivity Ruskej federácie považujem aktuálne za jedno z hlavných bezpečnostných rizík pre Slovensko," povedala.

JUDr. Miroslav Lajčák

  • BPP
  • minister zahraničných vecí a európskych záležitostí

Klimatické zmeny

Pomerne málo sa tiež podľa Cséfalvayovej na Slovensku hovorí o klimatických zmenách, ktoré sú so zahraničnou a bezpečnostnou politikou prepojené. "Vyspelý svet by mal byť lídrom v tejto otázke, preto ma mrzí postoj amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý tento proces sabotuje. Škody, ktoré týmto spôsobuje, môžu byť nezvratné a nenahraditeľné," zdôrazňuje. Klimatické zmeny majú totiž podľa nej potenciál byť spúšťačom či katalyzátorom migračných vĺn a ozbrojených konfliktov o prírodné zdroje.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pád vlády nečakáme. Problém však nastane niekde inde, zhodujú sa politológovia

15:16 Pád vlády nečakáme. Problém však nastane niekde inde, zhodujú sa politológovia

Vláda môže podľa politológa Daniela Kerekeša fungovať ďalej aj bez väčšiny v parlamente. Jej pád neo…