Rusko varovalo USA pred vysielaním ďalších vojakov na Blízky východ

18.6.2019 16:30

Rusko vyzvalo v utorok na zdržanlivosť s cieľom vyhnúť sa eskalácii na Blízkom východe po tom, ako USA oznámili vyslanie ďalších vojakov do tejto oblasti v dôsledku narastajúceho napätia medzi Teheránom a Washingtonom.

Rusko varovalo USA pred vysielaním ďalších vojakov na Blízky východ
Foto: TASR
Popis: Ilustračná fotografia

"Vyzývame všetky strany, aby preukázali zdržanlivosť," uviedol Dmitrij Peskov, hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina. "Neradi by sme videli kroky, ktoré by mohli vyvolať ešte väčšie napätie v tomto už aj tak nestabilnom regióne," dodal podľa agentúry AFP.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v utorok vyhlásil, že americké plány na posilnenie svojej vojenskej prítomnosti na Blízkom východe sú zamerané na vyprovokovanie ozbrojeného konfliktu. Takéto akcie "sa nedajú chápať inak než vedomý pokus vyprovokovať vojnu," povedal Riabkov novinárom.

Spojené štáty v pondelok oznámili, že schválili vyslanie ďalších 1000 vojakov na Blízky východ. Úradujúci americký minister obrany Patrick Shanahan vo vyhlásení uviedol, že vojakov posielajú "z obranných dôvodov na Blízky východ, kde budú riešiť vzdušné, námorné a pozemné hrozby".

"Spojené štáty sa nepokúšajú o konflikt s Iránom," zdôraznil minister vo vyhlásení. Vyslanie vojakov je zamerané "na zaistenie bezpečnosti a pokoja nášho vojenského personálu v celom regióne a na ochranu našich národných záujmov".

Vyslanie vojakov je reakciou na "nepriateľské správanie" iránskych síl, napísal tiež Shanahan vo vyhlásení. 

Tento krok nasledoval po tom, ako Pentagón zverejnil nové fotografie, ktoré podľa jeho predstaviteľov dokazujú, že za minulotýždňovými útokmi na dva ropné tankery v Ománskom zálive sú členovia elitných iránskych revolučných gárd.

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Tanečník Pellegrini: Niekedy ani neviem, kde sa mi to šťastie dostalo, rozplýval sa na východe

0:01 VIDEO Tanečník Pellegrini: Niekedy ani neviem, kde sa mi to šťastie dostalo, rozplýval sa na východe

Výjazdové rokovania vlády nebývajú iba čisto pracovnými záležitosťami. V mnohých regiónoch sú ľudia …