Rusko-ukrajinský konflikt sa skončí s ukrajinskými prezidentskými voľbami, vyhlásil exveľvyslanec

30. 11. 2018 7:00

Sú Rusko a Ukrajina na prahu vojny? Ruský prezident Vladimir Putin obvinil ukrajinského lídra Petra Porošenka zo zinscenovania konfliktu v Kerčskom prielive. Šéf Kremľa hovorí o provokácii, ktorá má Porošenkovi získať body u voličov pred nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami. Podľa Porošenka hrozí krajine „skutočná vojna“ s Ruskom. O prehlbujúcom sa spore debatovali v relácii Události, komentáře ČT24 senátor Pavel Fischer a bývalý český veľvyslanec v Rusku a na Ukrajine Jaroslav Bašta.

Rusko-ukrajinský konflikt sa skončí s ukrajinskými prezidentskými voľbami, vyhlásil exveľvyslanec
Foto: Hans Štembera
Popis: Jaroslav Bašta

V prihraničných častiach Ukrajiny platí vojnový stav, ktorý krajina nezaviedla ani v roku 2014 pri ruskej anexii Krymu a na začiatku bojov na Donbase. Senátny zahraničný výbor podporil vyhlásenie českého ministerstva zahraničia, ktoré odsúdilo násilný postup ruského námorníctva proti ukrajinským lodiam v Čiernom mori. Súčasne v stredu jednohlasne pripomenul svoj odmietavý postoj k ruskej anexii ukrajinského Krymu, ktorú označil za výsledok agresie bez opory v medzinárodnom práve.

Fischer uviedol, ako chcú presadiť, aby tento apel zo Senátu znel z Česka aj ďalej. „České ministerstvo zahraničia jasne prehovorilo. Keď sa dívate na krajinu ako takú, je veľmi dôležité, čo hovorí prezident, minister, ale aj to, čo sa deje v parlamente. Tým, že sme to uznesenie prijali jednomyseľne, tak má veľkú silu, pretože ide naprieč politickými stranami,“ myslí si senátor, ktorý dodal, že aj EÚ už dospela k spoločnému stanovisku.

Podľa Baštu sa v tejto situácii dá na Rusko efektívne naliehať. „Dnes to predvádzal turecký prezident, ktorý hovoril nielen s Putinom, ale aj s Porošenkom a Trumpom. Zatiaľ čo my sa tu bavíme o možných sankciách, už prebieha diplomatické rokovanie,“ povedal s tým, že efekt týchto telefonátov sa ukáže neskôr.

Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan  Zdroj: TASR

Reagoval aj na Fischerove slová, že je dobré počuť jednoznačný hlas parlamentu. To je podľa Baštu pravda, ale bohužiaľ to nemôže povedať aj o ukrajinskom parlamente. „Tam mi veľmi prekážal nejednoznačný hlas ukrajinského parlamentu, ktorý sa v prípade vyhlásenia vojnového stavu zachoval veľmi neštandardne,“ pripomenul.

S Ruskom teraz treba rokovať úplne jednoznačne, zrozumiteľne, ale aj jednotne. „V tom zmysle je pozícia Českej republiky veľmi dôležitá a cenná. Ide o to, že Rusko načúva silným hlasom,“ povedal Fischer s tým, že telefonát tureckého prezidenta bol na druhej strane drôtu vyslyšaný. „Zato keď sa s Putinom skúšal spojiť Porošenko, tak sa mu nedostalo odpovede. Tu skutočne chýbajú základné komunikačné kanály,“ dodal.

„Celá záležitosť sa vyrieši najneskôr 31. marca, keď prebehnú ukrajinské prezidentské voľby, to s tým má, aspoň podľa toho, ako reagovali ukrajinskí poslanci, jednoznačnú súvislosť,“ predikoval v závere Bašta a zdôraznil, že to však neznamená, že Rusko sa vzdá anektovaného Krymu, to je vraj záležitosť, v ktorú už nemôže dúfať vôbec nikto.

Celú reláciu nájdete na webe ČT.

autor: nab

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Akcia Špitál: Obvinenie štatutára popradskej nemocnice z brania úplatkov

16:40 Akcia Špitál: Obvinenie štatutára popradskej nemocnice z brania úplatkov

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vzniesol v súvislosti s utorkovou (28. 1.) akciou …