Rusko plánuje vytvoriť skutočne veľkú úniu. Čítajte, koho každého si v nej predstavuje

22. 6. 2016 15:34

Ekonomický prispievateľ magazínu Forbes Kenneth Rapoza písal o Putinovom oznámení z Medzinárodného ekonomického fóra v Petrohrade. Ruský prezident chce totiž vytvoriť Eurázijskú úniu, do ktorej bude patriť Čína, India, Pakistan, a dokonca aj Irán.

Rusko plánuje vytvoriť skutočne veľkú úniu. Čítajte, koho každého si v nej predstavuje
Foto: SITA
Popis: Vladimir Putin, prezident Ruskej federácie

Anketa

Ako by ste hlasovali o vystúpení Slovenska z EÚ?

hlasovalo: 2042 ľudí

„Ruský prezident chce zahrnúť ekonomickú veľmoc Čínu do svojej začínajúcej Eurázijskej ekonomickej únie, kam zvažuje pozvať aj Indiu, Irán a Pakistan,“ píše Rapoza. Putin to vyhlásil v piatok na medzinárodnom ekonomickom fóre.

Rokovania s Čínou by mali odštartovať na konci mesiaca. „Čína predstavuje pre Rusko relatívne nový objav,“ poznamenáva Rapoza s tým, že ruskou reakciou na ekonomické sankcie zo strany Západu bol obrat snáh smerom na východ, aby sa tak zaplnili vzniknuté medzery v ekonomike.

„Väčšina dohôd sa týka ropy a plynovodov. Ďalšia ekonomická spolupráca však zahŕňa spoločný poľnohospodársky projekt pozdĺž rusko-čínskych hraníc,“ uvádza Rapoza. Dokonca spolu začali spolupracovať aj burzy oboch krajín, aby sa tak eventuálne vyhli nutnosti používať americký dolár ako štandardnú medzinárodnú obchodnú menu.

Nová sila

Zástupcovia Ruska a Číny budú prerokúvať prípadnú čínsku úlohu v Eurázijskej ekonomickej únii v septembri tohto roku, pričom Čína už rozbehla vlastný plán na oživenie „Hodvábnej cesty“, ktorý zahŕňa napríklad investície do infraštruktúry Pakistanu.

Eurázijská ekonomická únia je nápad kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva, ktorý prišiel s návrhom na jej vytvorenie po páde Sovietskeho zväzu. Názory na ňu sa však líšia, podľa Kazachov ide o snahu viac sa otvoriť svetu, Rusko ju však podľa Rapozu vníma skôr ako „železnú oponu“ voči vplyvu Európskej únie.

„V súčasnosti sú jedinými členmi Rusko, Kazachstan, Bielorusko, Arménsko a Kirgizsko. Putin neponúkol Číne a ďalším krajinám plnú integráciu do EEÚ. Nazval to dohodou o Eurázijskom partnerstve, ktorá čiastočne pripomína americkú dohodu Transpacifického partnerstva,“ tvrdí Rapoza.

Rapoza následne odporúča, nech si investori dávajú pozor na to, či ide len o Putinove plané reči alebo s ním Číňania „nastupujú na jednu loď“.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: spa
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

17:56 VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

Demolačný stroj, pomocou ktorého sa budú realizovať búracie práce na výbuchom a požiarom poškodenej …