Rusko nechce zlikvidovať ISIS. Vlastne mu to takto úplne vyhovuje. Prehovoril expert v rozhlase

10. 12. 2015 17:13

Kto financuje Islamský štát? Túto otázku si ľudia na Západe kladú čoraz častejšie. Podľa politológa Tomáša Kaváleka je to samotný Islamský štát. Vďaka efektívnemu výberu daní a ďalších poplatkov na ovládaných územiach. Prezradil tiež, čo láka mladých mužov na Západe bojovať v radoch islamistov. Na záver skritizoval Rusko za to, že proti Islamskému štátu nebojuje dosť efektívne, pretože to nie je v jeho záujme.

Rusko nechce zlikvidovať ISIS. Vlastne mu to takto úplne vyhovuje. Prehovoril expert v rozhlase
Foto: SITA
Popis: Bojovníci radikálnej organizácie Islamský štát

Politológ a špecialista na Blízky východ Tomáš Kaválek vystúpil v stredajšej relácii Dvadset minut Radiožurnálu Českého rozhlasu a hovoril o Islamskom štáte. Venoval sa predovšetkým otázke, čo poháňa mladých Rusov, Francúzov či Nemcov, aby vstupovali do radov islamistov a bojovali proti svojim domovským krajinám.

Bojovníkov zo Západu posielajú na smrť

„Myslím si, že Islamský štát je veľmi úspešný. Samozvaný kalifát vyhlásil minulé leto a dodnes sa mu darí odolávať deklarovanej koalícii,“ poznamenal hneď na úvod špecialista na Blízky východ s tým, že práve to môže lákať mladých mužov z Európy. V Islamskom štáte môžu vidieť aj príležitosť na vlastný rast a prospech.

Pokiaľ ide čisto o bojovníkov, tých je asi 20-tisíc až 50-tisíc. Ale okrem nich islamisti zamestnávajú veľa úradníkov, miestnu políciu a tak ďalej. Tento aparát predstavuje asi 100-tisíc ľudí. Práve v tomto zázemí sa tvoria chytľavé kampane na internete, ktoré medzi mladými mužmi vyvolajú záujem o Islamský štát. Človek, ktorý si na internete pozrie propagandistické videá, nájde následne sebe blízku komunitu, napríklad v bruselskej štvrti Molenbeek, a táto komunita mu pomôže odcestovať do Sýrie.

Kombatanti zo Západu absolvujú krátky výcvik, ktorý prebieha niekoľko dní, maximálne týždňov, a potom ich pošlú do tých najostrejších bojov v prvých líniách, kde veľmi často zomrú. „Takéto informácie máme napríklad od mladého muža z Turecka, ktorý vstúpil do služieb Islamského štátu, ale neskôr utiekol.“

Títo ľudia predstavujú mnohonásobne väčšiu hrozbu než utečenci

Ľudia, ktorí žili na Západe a majú za sebou určitú bojovú skúsenosť, predstavujú podľa hosťa mnohonásobne vyššie nebezpečenstvo než často spomínaní utečenci. Takého človeka je veľmi ťažké sledovať, pretože vie, ako sa má na Západe správať,“ upozornil Kaválek. S rovnakým problémom sa vraj musia vyrovnať aj Rusi. Podľa odhadov totiž vstúpili do radov islamistov už tisíce Rusov.

Najlepšia odpoveď na otázku, kto financuje Islamský štát, je samotný Islamský štát. Po prvé – má peniaze z predaja ropy sprostredkovateľom, ktorí predávajú čierne zlato ďalším. A druhý zásadný zdroj príjmov predstavuje výber daní a ciel od ľudí, ktorým vládne. „Tento zdroj je už dnes výnosnejší ako predaj ropy,“ usudzuje politológ.

Kiežby sa proti Islamskému štátu začalo konečne bojovať. Hlavne v Moskve

Čo teda treba urobiť pre to, aby bol ISIS porazený? „Prvý dobrý krok by bol, keby proti Islamskému štátu naozaj bojovali všetci tí, ktorí tvrdia, že proti ISIS bojujú. Týka sa to napríklad Ruska, ktoré útočí skôr na ďalšie skupiny než na ISIS. Dokonca sa tvrdí, že to Islamskému štátu pomáha,“ upozornil Kaválek. „Ja si osobne ani nemyslím, že je v záujme Ruska bojovať proti Islamskému štátu. Pre Rusko je prioritou udržať pri moci Asada, takže sa usiluje o to, aby na scéne zostal na jednej strane Asad a na strane druhej Damask. Západ potom bude mať oveľa menší priestor na manévrovanie, pretože sa nebude môcť dohovárať s Islamským štátom.“

Oproti tomu Turecko primárne sleduje jediný cieľ – zvrhnúť Asada. A aby to dosiahli, prižmurovali Turci oči nad logistickými operáciami Islamského štátu. Následné strety Turecka a Ruska považuje za marginálne. Zdá sa mu totiž, že oba kľúčové tábory spolu chcú diskutovať. Na jednej strane stoja Európa a USA, teda Západ, a na druhej strane Rusko a Irán. Dá sa vraj predpokladať, že tieto zoskupenia nakoniec dosiahnu nejaký kompromis.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nemec, Turek, Libanončan? Pravda o vražde hasiča. A drsné slová po nej

0:02 Nemec, Turek, Libanončan? Pravda o vražde hasiča. A drsné slová po nej

Mladíci ubili v bavorskom Augsburgu hasiča. Stalo sa tak, keď odchádzal z vianočných trhov a požiada…